Salı, Nisan 20, 2021

Dünyadaki Bitcoin ATM sayısı 6 bini aştı

Kurulu etkin hâlde hizmet veren Bitcoin Atm sayısı dünya çapında artmaya devam ediyor. Coinatmradar ’ ın verilerine göre günümüzde hizmet veren cihazlarının sayısı 6 bini aştı. Türkiye ’deki aygıt sayısının da dünyadaki Bitcoin Atm sayısı ile beraber arttığı belirtiliyor.

Bitcoin Atm Sayısı
bitcoin atm

Geçtiğimiz Haziran ayından bu yana, dünya genelinde takribî 1000 adet Bitcoin ATM aygıtı daha kuruldu. Bazılarınca, kısaca BTM olarak da belirlenen bu aygıtların yüzde 35’i ise satış işlemlerinin yanında alım işlemleri de yapabiliyor.

Türkiye’deki Bitcoin ATM Sayısı

Türkiye’nin ilk Bitcoin ATM’si ise 2018 yılının Aralık ayında, yerli kripto para borsası Koineks tarafından kuruldu. Konuyla ilgili görüşünü paylaşan Koineks CEO’su Faruk Fatih Özer, cihaz sayısında yaşanan artışın başta Bitcoin olmak üzere kripto para birimlerine karşı duyulan büyük ilginin ve bu alandaki büyüme eğiliminin uluslararası çapta olduğunu kanıtladığını belirtti ve şunları söyledi:

Bitcoin Atm Sayısı
bitcoin atm

“Bundan yaklaşık bir yıl önce Türkiye’nin ilk Bitcoin ATM’sini hizmete açtığımızda, pek çok kişinin buna şüpheyle yaklaştığını hâlâ hatırlıyorum. Kaldı ki bu tepkileri, cihazı İstanbul’un en merkezi yerlerinden birine yerleştirmemize rağmen almıştık. Ne mutlu ki zaman bizi haklı çıkardı. Türkiye’de kripto para yatırımcılığına hergün artan ilgi, bu cihazı ne kadar doğru bir içgörüyle getirdiğimizi ispatladı. Açtığımız yoldan geçen diğer kripto para borsaları da kendi cihazlarını hizmete aldı.”

TÜRKİYE’DEKİ BİTCOİN ATM SAYISI DÜNYA İLE PARALEL OLARAK ARTIYOR

CoinATMRadar’ın bilgilerine göre, dünya üzerinde kurulu hâldeki Bitcoin ATM rakamı 6004’ü buldu. Bu aygıtların yüzde 65’i ABD’de hizmet veriyor. Yalnızca bu ay 108 ATM makineyi daha kurdu. Her gün yaklaşık 11 yeni cihaz hizmete alınıyor. Bu 2019 senesinin de en süratli yükselişi anlamına geliyor. Koineks CEO’su Özer, Türkiye’deki aygıt sayısınında dünyadaki sayı ile birlikte arttığını söyledi.

Dünyadaki tüm bu atmlerin yüzde 75’i Kuzey Amerika bölgesinde, yüzde 20’si Avrupa ülkelerinde ve yüzde 2’si ise Asya kıtasında bulunuyor. Ülke bazında bakıldığında ise ATM sayısında 3 bin 924 aygıtla Amerika Birleşik Devletleri, 653 aygıtla Kanada, 272 aygıtla Birleşik Kraliyet ve 189 aygıtla Avusturya ilk 4 sırayı oluşturuyor.

Cihaz sayısının son beş senedeki durumuna bakıldığında ise ilk aygıtların hizmet vermeye başladığı 2014 senesinden bugüne, dünya genelinde dikkate değer bir yükseliş fark ediliyor. 2017’de Dünya genelinde 2000 cihaz varken bu sayı hızlı bir artışla 2019’da 6 bini geçti.

CoinOtag‘dan Bitcoin haberleri, Coin Haberleri ve Coin Yorumları başlıklarını takip edebilir, ayrıca Instagram ve Twitter’dan da takip edebilirsiniz!


 • İlginizi Çekebilir | Kripto Para Fiyatları
 • En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Twitter sayfamıza katılın!

  Görkem Ilık
  Görkem Ilık, İstanbul Ticaret Üniversitesi'nde Bankacılık ve Finans okurken, kripto para ve piyasalara olan yönelimini keşfediyor.Sektörel yazılar ile coinotag.com'a destek olurken, Görkem Ilık bir yandan yatırım ve trade yaparak sektörde emin adımlarla ilerliyor.

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz

  USD
  TRY
  EUR

  Güvenle Kripto Para Satın Al

  Hisseler
  StockSymbolPriceChart (24H)
  RTALB.IS₺25.10
  THYAO.IS₺11.60
  KCHOL.IS
  KOC HOLDING
  KCHOL.IS
  KCHOL.IS₺18.02
  ASELS.IS
  ASELSAN
  ASELS.IS
  ASELS.IS₺14.96