Perşembe, Şubat 25, 2021

Bitcoin Alan Kurumlar Pişman Değiller!

Dünyanın en büyük kripto para birimi Bitcoin, sadece listelerde başka bir ATH’ye dokunmakla kalmadı, aynı zamanda piyasa değeri de 1 trilyon doları aştı, bu da iki aydan biraz daha uzun bir süre önce hayal bile edilemeyen bir seviyeydi.

Böyle bir dönüşe ne katkıda bulundu? Cevap tek faktörle sınırlı değil. Ancak son birkaç aydaki en büyük değişiklik ne oldu? Belki yanıt şudur: Kurumsal yatırımlar.

Şimdi, birçoğuna göre, son zamanlarda gördüğümüz kurumsal yatırımlar, Bitcoin’i Ağustos 2020’de birincil Hazine Rezerv Varlığı olarak ilan eden MicroStrategy sayesinde oldu. MicroStrategy’nin veya Bitcoin’i bilançolarına koyan diğer halka açık şirketlerin pişmanlıkları olup olmadığını değerlendirmeye değer.

Sonuçta, MicroStrategy büyük Bitcoin kararını verdiğinde kaşlarını kaldıran birçok kişi vardı. Bazıları büyük risk dedi. Aynı zamanda halka açık olan dünyanın en büyük iş zekası şirketine yakışmıyor gibi yorumlar yapıldı.

Bu soruyu düşünmek ve cevaplamaya başlamak için, Ecoinometrics’in Bitcoin Hazineleri Endeksi iyi bir yerdir. Söz konusu endeks, kripto varlığı bilançolarında tutan önemli sayıda halka açık şirketi kapsıyor : MicroStrategy, Marathon Patent Group, Square, Riot Blockchain ve Tesla gibi….

Bitcoin’deki kurumsal yatırımların kapısını gerçekten açan MicroStrategy olduğu aşikar.

MicroStrategy’nin tekrar Bitcoin’e girip girmeyeceğine dair herhangi bir şüphe varken, firma daha fazla Bitcoin satın alma amacıyla fon toplamak için 600 milyon dolar değerinde dönüştürülebilir kıdemli senet teklif edeceğini açıkladı. Ayrıca, MSTR’nin hisselerinin piyasa öncesi işlemlerde %5 artmasına rağmen, haberler öne çıkar çıkmaz görece önemsiz %7 oranında düştüğünü belirtmek gerekir.

Bununla birlikte, çoğu kişi için, söz konusu amortisman yalnızca bir ani düşüştü ve çoğu, bunun sonunda BTC’yi 50.000 $ işaretini aşan gelişme olduğunu iddia ediyor.

Veriler Yalan Söylemez

Dahası, son zamanlarda, 30 günlük korelasyon katsayısı, dünyanın en büyük kripto para birimi ile yukarıda belirtilen varlıklar arasında çarpıcı bir ilişkiyi vurguladı. Aynısı bir korelasyon matrisi tarafından da vurgulandı ve aynı şekilde Marathon Patent Group, MicroStrategy ve Square gibi şirketlerin hepsinin 0,9’dan daha yüksek bir katsayı paylaştığı ortaya çıktı.

Diğer oranlar da benzer bir şeyi gösteriyor gibiydi. En son haber bülteninde, bir platform şunları ekledi:

“Bitcoin ve kripto ile ilgili hisse senetleri arasındaki benzerlikler, Sharpe ve Sortino oranı gibi riske göre ayarlanmış göstergelerde de görülebilir.”

Yukarıda belirtilen oranlar, bir hisse senedi yatırımının, bu durumda kripto ile ilgili hisse senetlerinin performansını risksiz yatırımlara karşı değerlendirmek için kullanılabilir.

Sharpe veya Sortino Oranı ne kadar yüksekse, varlığın riske göre ayarlanmış getirileri o kadar iyidir.

Bu nedenle, Bitcoin listelerde yükselirken, bu şirketlerin de yükseldiği iddia edilebilir. Aslında, ikisi arasındaki korelasyon muhtemelen bir ilişkiye doğru yöneldiğinden, belki de bunun tersi kolayca iddia edilebilir.

Bu, birini şu soruya götürür: Diğerine kimin daha çok ihtiyacı var, Bitcoin mi yoksa Kurumlar mı? Bu aldatıcı bir soru, ancak belki de en iyi şekilde bu bakış açısıyla yanıtlanabilir.

“… Bitcoin’e giren kurumlar artık eski bir haber olabilir. Bununla birlikte, alakalı kalmak için Bitcoin ekleyen kurumlar, ileriye dönük bir sonraki büyük hikaye olabilir. “

Bitcoin (BTC) fiyatı an itibariyle$ 50,539.00dolar seviyelerinde alıcı buluyor.

 • İlginizi Çekebilir | Kripto Para Fiyatları
 • En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Twitter sayfamıza katılın!

  Enes Başoğlu
  Enes Başoğlu, İstanbul Teknik Üniversitesi Makine Mühendisliği bölümünde öğrenim gören Enes, Coin Otağ'ında yazarlık yapmasının yanı sıra, yatırımlarının ve trade işemlerini de başarılı bir şekilde yürütüyor. Özellikle son yıllarda, geleneksel piyasalardan kripto para piyasasına doğru kayan ilgisi ve özverisi nedeniyle, bu alanda da çalışmalar gerçekleştiriyor. Enes Başoğlu'na mail adresi üzerinden ulaşabilirsiniz.

  Güvenle Kripto Para Satın Al

  Hisseler
  StockSymbolPriceChart (24H)
  RTALB.IS₺20.08
  THYAO.IS₺13.06
  KCHOL.IS
  KOC HOLDING
  KCHOL.IS
  KCHOL.IS₺22.50
  ASELS.IS
  ASELSAN
  ASELS.IS
  ASELS.IS₺17.32