Cuma, Kasım 27, 2020

Bitcoin ağında neredeyse rekor bir zorluk düşüşü yaşandı!

Bitcoin (BTC), 3 Kasım’da neredeyse on yılın en büyük olumsuz zorluk düzeltmesini yaşadı.

BTC.com izleme kaynağından elde edilen veriler, Bitcoin zorluğunun Salı günü yüzde 16 otomatik düzeltme yaşadığını gösteriyor.

Bitcoin Fiyat Endeksi: 1 Bitcoin Kaç TL? (BTC TL)

Son 9 yılın en büyük düşüşü

Önceki tahminler, düzeltmenin yüzde 13 civarında olacağını tahmin ediyordu, ancak bu Bitcoin tarihindeki en büyük ikinci zorluk düşüşüydü. Sadece 2011’de bundan daha büyük bir düzeltme oldu ve zorluk Ekim sonunda da yüzde 18 azaldı.

Bitcoin zorluk tablosu. Kaynak: Glassnode / Twitter

Zorluk düzeltmeleri her 2016 blokta otomatik olarak gerçekleşir ve Bitcoin’in madencileri etkileyen dış etkenlerden bağımsız olarak “sağlam para” olarak kalmasına izin verir.

Bu tür bir düşüşün, daha fazla madenciyi blok ödülleri için rekabet etmeye teşvik etmesi ve sonuç olarak zorluğu tekrar artırması bekleniyor.

Bununla birlikte, çeviri yayınlanma zamanına göre tahminler, bir sonraki düzeltmede yüzde 16’lık bir düşüş öngörüyor.

Olumsuz düzeltme, kullanıcılar için azaltılmış işlem ücretleri, blok oluşturma süresi ve Bitcoin mempool’daki doğrulanmamış işlem boyutları anlamına gelir. Earn.com’a göre, ideal Bitcoin işlem ücreti hala yüksek: 80.000 satoshi (11 $).

Bitcoin mempool boyutu iki aylık grafik. Kaynak: Blockchain

Bitcoin fiyatı etkilenmedi

Bitcoin yorumcuları bu habere kötü bakmadı; Aksine, eleştirmenler Satoshi Nakamoto’nun ağ güvenliğini korumak için tasarladığı sistemi övdü.

Varlık yönetimi şirketi Ikigai’nin kurucusu Travis Kling “Bitcoin ile ilgili en güzel şey, zorluk düzeltmesidir. Mükemmel bir mekanizma tasarımı” diye özetledi.

Bitcoin (BTC) fiyatı an itibariyle$ 16,811.09dolar seviyelerinde alıcı buluyor.

 • İlginizi Çekebilir | Kripto Para Fiyatları
 • En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Twitter sayfamıza katılın!

  Görkem Ilık
  Görkem Ilık, İstanbul Ticaret Üniversitesi'nde Bankacılık ve Finans okurken, kripto para ve piyasalara olan yönelimini keşfediyor.Sektörel yazılar ile coinotag.com'a destek olurken, Görkem Ilık bir yandan yatırım ve trade yaparak sektörde emin adımlarla ilerliyor.

  Güvenle Kripto Para Satın Al

  Hisseler
  StockSymbolPriceChart (24H)
  RTALB.IS₺44.22
  THYAO.IS₺11.93
  KCHOL.IS
  KOC HOLDING
  KCHOL.IS
  KCHOL.IS₺18.68
  ASELS.IS
  ASELSAN
  ASELS.IS
  ASELS.IS₺18.09