Pazartesi, Mart 1, 2021

Bitcoin ağında “Çift Harcama” paniği!

Bitcoin (BTC) ağında karşılaşılan “çift harcama” işlemi kısa vadeli bir panik yarattı. BitMEX Research tarafından yapılan açıklamada, 0.00062063 BTC değerinde çift harcama belirlediği belirtildi. Yaklaşık 21 $ olan bu transferde işlem ücreti değiştirilerek “ücret ile değiştir (RBF)” adlı hackleme yönteminin kullanıldığı iddia edildi.

20 Ocak’ta BitMEX ForkMonitor yayınladı “666.833 blok numarasının iki kez üretildiğini” belirtti:

[1/2] Bugün 666,833 yükseklikte bayat bir Bitcoin bloğu vardı. SlushPool, F2Pool’u bir yarışta yendi.

Yaklaşık 0.00062063 BTC (21 $) tutarında küçük bir çifte harcama tespit edilmiş gibi görünüyor

– BitMEX Araştırması (@BitMEXResearch) 

Bir saat sonra BitMEX Research, bloktaki doğrulanmamış bir transferin işlenmemiş bir transferin daha yüksek bir ücret ödeyen farklı bir transfer ile değiştirildiğini söyledi. Tespit edildiğini aktardı.

Avustralyalı Bitcoin SV kripto para destekçisi Eli Afram, BitMEX Research’ten gelen “karışık mesajlara” dikkat çekerek, küçük değerine rağmen çift harcama işleminin bir endişe olması gerektiğini söyledi. Yapılan açıklamada;

“BTC’de gerçek bir ‘Çifte Harcama’ vakası var gibi görünüyor … ‘RBF’ değil, gerçek bir çifte harcama. Sadece 22 dolar olabilir, ancak 22 milyon da olabilirdi.”

Satoshi Nakamoto tarafından 2009 yılında hazırlanan Bitcoin teknik makalesinin (whitepaper) çift harcama sorununu çözdüğü düşünülüyor. Merkezi olmayan ağ, aynı olduğunu otomatik olarak doğrulayabilir coinleri birden fazla aktarılmaz.

Kripto güvenlik firması ZenGo, Temmuz ayında birkaç popüler Bitcoin cüzdanını hedefleyen çift harcama işlemlerini tespit etti. Cüzdan üreticileri vakayı araştırmak için harekete geçerken, Bitcoin Cash destekçisi Hayden Otto, güvenlik açığının BTC’nin işlem ücretini değiştirme biçiminde olabileceği konusunda uyardı.

Bitcoin (BTC) fiyatı an itibariyle$ 46,264.00dolar seviyelerinde alıcı buluyor.

 • İlginizi Çekebilir | Kripto Para Fiyatları
 • En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Twitter sayfamıza katılın!

  Alican Çınarbaş
  Alican Çınarbaş, genç yaşta yöneldiği kripto para ve borsa dünyasında önemli isimlerle birlikte çalışıp, elde ettiği deneyimlerle Coin Otağ ekibine katıldı. Blog yazıları ile desteklerini esirgemeyen Alican Çınarbaş, Coin Otağ'ın sosyal medya ekibinde de rol alıyor.

  Güvenle Kripto Para Satın Al

  Hisseler
  StockSymbolPriceChart (24H)
  RTALB.IS₺21.38
  THYAO.IS₺13.74
  KCHOL.IS
  KOC HOLDING
  KCHOL.IS
  KCHOL.IS₺22.08
  ASELS.IS
  ASELSAN
  ASELS.IS
  ASELS.IS₺17.14