Bitcoin Balinaları 36.000 Dolardan Aşırı Alım Yaptı! Ne planlıyorlar?

Bitcoin (BTC) ve genel kripto para piyasası ile ilgili olumsuz haber akışı son birkaç haftadır kesintisiz devam ediyor.

Bitcoin balina
Abone Ol
Daha Fazla

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bitcoin (BTC) ve genel kripto para piyasası ile ilgili olumsuz haber akışı son birkaç haftadır kesintisiz devam ediyor.

Pazara yayılan “FUD (Korku, Belirsizlik ve Şüphe)” duygusunun yanı sıra Çin’den gelen haber akışı da yatırımcıları herhangi bir önlem almamasına rağmen olumsuz etkiledi. Bilindiği üzere Çin hükümeti “Bitcoin madenciliği ve ticaret işlemlerini azaltma” planlarını tekrarladı.

Bireysel yatırımcılar bu tür haberlerden korkarken, balinalar ve piyasa yapıcılar bunu satın almak için bir fırsat olarak görüyor. Çünkü Bitcoin fiyatı 36.200 dolara düştüğünde balinaların  harekete geçtiğini görmüş olduk.

Çin, Bitcoin ticaretini ilk defa yasaklamadı. Daha önce 2017 yılında da yasaklamıştı.

Çin Finansal İstikrar ve Kalkınma Komitesi tutanakları, orta ölçekli finansal kurumlar için bir reform planı ve yasadışı menkul kıymet işlemlerinin durdurulması dahil olmak üzere birçok konuda kılavuz yayınladı. Dolayısıyla ne Bitcoin’e yönelik bir saldırı ne de önceki yıllarda gerçekleşen eylemlerden farklı bir durum ortaya çıkmadı.

18 Mayıs’ta, Çin Bankası bünyesindeki ticaret birlikleri, finans kurumları ve diğer üye kuruluşlar kripto ticareti yapmamaları konusunda uyarıldı.

Bununla birlikte, Çin’de kripto para ticareti Eylül 2017’den beri zaten yasaklanmıştı. Bitcoin madenciliği operasyonlarından kaynaklanan karbon emisyonlarıyla ilgili endişeler de üç hafta önce Çin devlet medya kuruluşu PengPai tarafından vurgulandı.

Piyasa yapıcı platformlar bile 2018’den beri Çinli yetkililer tarafından hedef alındı. Bazı kripto para alım satım platformları ülkede yasa dışı olarak işlemeye devam etti, ancak çoğu 2019’da yetkililer tarafından tespit edildi ve kapatıldı.

Türev piyasalar birikime işaret ediyor

Sağlanan veriler ile yatırımcıların uzun ve kısa pozisyonları izlenebiliyor. Yatırımcıların kalıcı ve vadeli sözleşmelerdeki pozisyonları analiz edilerek, profesyonel yatırımcıların yükseliş mi yoksa düşüş eğilimi mi beklediğine dair daha net bir görüş elde edilebiliyor.

Bununla birlikte, profesyonel yatırımcılar, Bitcoin 37.000 doların altına düştüğü için long pozisyonları %62 oranında tercih etti.

Hacim artışları teoriyi doğruluyor

Ticaret hacmi, balina aktivitesini doğrulamak için en iyi göstergelerden biridir. Her işlemin bir alıcısı ve bir satıcısı olmasına rağmen, düşük işlem hacimlerinde aşırı dalgalanma meydana gelebilir. Bu nedenle, profesyonel yatırımcıları içermesi gerekmez.

Toplu 

Yukarıdaki verilere bakıldığında, balinaların ve piyasa yapıcılarının 21 Mayıs’ta 36.200 dolarlık düşüşü agresif bir şekilde tolere ettikleri anlaşılıyor. Spot ticaret hacimleri dört saat içinde 5.6 milyar doları aştı ve bu %12 fiyat hareketi için bile aşırı kabul ediliyor.

Geçen ayın ortalama günlük hacmi 11 milyar dolardı. Bu nedenle, bu verileri uzun-kısa vadeli türev borsaları oranlarıyla birleştirdiğimizde, bazı büyük oyuncuların alt fiyattan satın alacak kadar cesur olduklarını varsaymak gerekiyor.

Hafta sonu 35.200 doların tutup tutmayacağını kimse kesin olarak öngöremese de, büyük pozisyonlara sahip yatırımcıların uzun süre satış yapmayacağını beklemek gerekiyor.

Bitcoin (BTC) fiyatı an itibariyle$ 35,810.00dolar seviyelerinde alıcı buluyor.

Feragatname: Analiz bulguları yalnızca yazarın görüşleridir ve yatırım tavsiyesi olarak alınmamalıdır. Doğacak kayıp ya da kazançlardan Coin Otağ veya yazar sorumlu değildir. Hiçbir yazı kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir.

Bu Yazıya Tepki Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Coin Otağ ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!