Pazartesi, Ocak 25, 2021

Bitcoin 23.000 $ ‘ın üzerine çıktı – Büyük yükselişin arkasında ne var?

Bitcoin fiyatı, Büyük bir yatırımcı hücumunun bir sonucu olarak 23.000 doları aştı. Rallinin nedenleri çok çeşitli ve FOMO, Kurumsal kabul, para birimi devalüasyonu ve yatırımcı akını arasında bir yerdedir.

Bitcoin fiyatı kontrolden çıktı. Fiyat dün psikolojik açıdan son derece önemli olan 20.000 USD’yi kırdıktan sonra, onu durduracak bir şey yok. İster perakende ister kurumsal olsun yatırımcılar, iyi bir giriş fiyatını kaçırma korkusuyla piyasaya koşuyor gibi görünüyor.

Yazım sırasında Bitcoin, son 24 saatte %17,1 artışla 23.200 $ civarında işlem görüyor. Kısa bir süre için fiyat zaten 23.800 ABD dolarına yakındı.

Tabii ki, her zaman olduğu gibi, Sadece büyük rallinin nedenleri hakkında spekülasyon yapabiliriz. Yine de, FOMO (“Kaçırılma Korkusu”) şu anda Bitcoin fiyatı için itici bir faktör gibi görünüyor. Tüm zamanların en yüksek seviyesinin açık bir şekilde kırılması, birçok yatırımcıda “bir şeyi” kaçırma korkusunu tetiklemiş olabilir.

Santiment’in verileri, Bu korkunun yalnızca perakende yatırımcıları değil, Kurumsal yatırımcıları da etkilediğini doğruluyor. Veri analizi firmasının bugün açıkladığı gibi, Bu artıştan hemen önce 100 ila 10.000 BTC içeren 34 yeni adres oluşturuldu. Santiment’e göre bu, Aşağıdaki grafikte gösterildiği gibi 29 Kasım’dan bu yana adreslerdeki en büyük kazanç.

santiment Bitcoin adresleri

Kaynak: https://twitter.com/santimentfeed/status/1339381436156014595

Muhtemelen rallinin bir başka itici gücü de Bitcoin opsiyon piyasası olabilir. Analitik firması Skew’in öğrendiği gibi, Dün, Bitcoin’in tarihinde piyasanın günlük değeri bir milyar doları aştığı ilk gündü.

Eğik Bitcoin Optionen

Kaynak: https://twitter.com/skewdotcom/status/1339493705380720640

Üçüncü bir faktör, Dün Federal Rezerv’in kararı olabilir. Federal Rezerv, İki günlük toplantısının ardından, Ekonomi tam istihdama ulaşana ve enflasyon %2’de kalana kadar tahvil satın almaya devam edeceğini taahhüt etti. Böylelikle CNBC’ye göre FED, Ayda en az 120 milyar dolarlık alım hızına devam ediyor. Daha fazla para birimi devalüasyonu korkusu, Kurumsal yatırımcıları özellikle Bitcoin’e yönlendirmiş olabilir.

CNF’nin geçtiğimiz haftalarda bildirdiği gibi, MicroStrategy, Square, Guggenheim Investments, MassMutual ve sadece 2 gün önce Ruffer Investments dahil olmak üzere büyük Wall Street firmaları ve sigorta şirketleri Bitcoin pazarına girdi ve milyonlar satın alarak olası bir tedarik krizine katkıda bulundu.

Bitcoin’in tüm zamanların en yüksek seviyesinden sonra ne olacak?

Michaël van de Poppe yeni bir analizi 19.500 $ ‘lık kripto piyasası, Yatırımcılar arasında “Ters çevirmeyi” ve dolayısıyla FOMO’yu tetikleyen en önemli seviye oldu. Bu seviye aynı zamanda Altcoinlerin bir satış yapmasına neden olurken, yatırımcılar patlayan Bitcoin fiyatına atlama dürtüsüne sahipti.

Analistin belirttiği gibi, Bitcoin fiyatı şu anda “Aşırı genişlemiş bir aşamada“. BTC’nin yükselmeye devam edip etmeyeceğini ve ne kadar ileri gideceğini kimse bilmiyor çünkü Bitcoin kesinlikle keşfedilmemiş bir bölgede:

Genel olarak, bu noktada her aşamada, her zaman diliminde aşırı genişletilmiş bir aşamaya geçiyoruz, bu da tutulması gereken kritik seviyenin hala aynı alan olduğu anlamına geliyor. Dolayısıyla, bu kırılmanın 19.5.000 $ ‘ın üzerinde olduğunu görüyoruz ve bu aynı zamanda tutmayı göreceğiniz aralık. […] Buradan yukarı çıkmaya devam ediyor muyuz? Açıkçası bilmiyorum, kimse bilmiyor.

Ticaret konusunda deneyimli Peter Brandt Twitter üzerinden benzer bir yazıda, Yeni tüm zamanların en yüksek seviyesi boğa koşusunu açıkça onaylasa da, Teknik bir grafik analizi perspektifinden gelecekteki hareketler hakkında hiçbir sonuca varılamaz:

BTC’de yeni zirveler Şimdi, Bu büyük bir yeni zirveler her zaman sağlıklı boğa trendinin iyi bir göstergesidir, Ancak bunun dışında yeni zirveler çok az teknik öneme sahiptir.

Bitcoin (BTC) fiyatı an itibariyle$ 33,512.00dolar seviyelerinde alıcı buluyor.

 • İlginizi Çekebilir | Kripto Para Fiyatları
 • En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Twitter sayfamıza katılın!

  Alican Çınarbaş
  Alican Çınarbaş, genç yaşta yöneldiği kripto para ve borsa dünyasında önemli isimlerle birlikte çalışıp, elde ettiği deneyimlerle Coin Otağ ekibine katıldı. Blog yazıları ile desteklerini esirgemeyen Alican Çınarbaş, Coin Otağ'ın sosyal medya ekibinde de rol alıyor.

  Güvenle Kripto Para Satın Al

  Hisseler
  StockSymbolPriceChart (24H)
  RTALB.IS₺26.32
  THYAO.IS₺13.01
  KCHOL.IS
  KOC HOLDING
  KCHOL.IS
  KCHOL.IS₺22.16
  ASELS.IS
  ASELSAN
  ASELS.IS
  ASELS.IS₺18.54