Pazar, Ocak 24, 2021

Bitcoin 2020 rallisi 2017’den çok farklı

Bitcoin (BTC) fiyatı bir kez daha tüm zamanların en yüksek seviyesine yükseldi. 20.000 doları aşan Bitcoin, Binance borsasında 23.400 dolardan el değiştirdi.

Bu yılki boğa piyasası ile 2017’deki ünlü ralliyi yönlendiren spekülatif çılgınlık arasında benzerlikler olsa da, Bitcoin’in güçlü yükselişini sağlayan temel veriler, Birkaç yıl öncesine göre çok daha güçlü.

Finansal riskten korunma için Bitcoin

Bitcoin’in bu yıl yeniden dirilişini açıklayabilecek birçok veri var. Her şeyden önce, 2017’den farklı olarak, Yatırımcılar artık net bir amaçla Bitcoin biriktiriyorlar: Dijital para biriminin enflasyona karşı koruduğu biliniyor. Özellikle para politikasını anlayan yatırımcılar arasında daha genel bir kabul görülmektedir.

Bitcoin, Başlangıcından bu yana, Diğer tüm değer varlıklarına göre üstün bir değer deposu olarak faaliyet gösteriyor. Mayıs 2020’deki deflasyon blok ödülü yarılanması, Bitcoin’in kıtlığını her zamankinden daha güçlü bir şekilde ortaya çıkardı.

Kripto analiz firması Chainanalysis geçen ay şunları bildirdi:

“[…] Endişe verici makroekonomik eğilime karşı bir önlem olarak Bitcoin satın almak için fiat para biriminden vazgeçen Bitcoin alıcıları, mevcut talebin çoğundan sorumludur. “

Kurumsal talepte artış

2020, Büyük kurumların Bitcoin fiyat senaryosundan büyük ölçüde sorumlu olduğu bir yıl oldu. Bitcoin’in yükselişinin esas olarak bireysel yatırımcılardan gelen spekülasyonlardan kaynaklandığı 2017’den farklı olarak, 2020’deki boğa piyasası, Akıllı para olarak adlandırılan, Profesyonel yatırımcılar tarafından yönetilen fonlar tarafından yönlendiriliyor gibi görünüyor.

Coinotag, Bitcoin’in kurumsal yatırımcılar tarafından kademeli olarak satın alındığını aylardır bildiriyor. Paul Tudor Jones, Stanley Druckenmiller, Grayscale, PayPal, Square, MassMutual, MicroStrategy, Ruffer Investment Company… Her biri portföyüne Bitcoin ekledi.

Bu tür isimler Bitcoin’in 20.000 $ ‘a yükselmesinin arkasındaki ana katalizörü oluşturdu ve piyasa, Fırsatı kaçırma korkusu olan FOMO haline geldi.

Likit olmayan cüzdanların yükselişi

2020 boğa piyasası ile 2017’den önceki piyasa arasındaki bir diğer çarpıcı fark, Likit olmayan cüzdanlarda tutulan Bitcoin miktarıdır.

Chainanalysis, Uzun vadeli yatırımcılar tarafından tutulan, Bitcoin olarak da adlandırılan likit olmayan cüzdanların toplam BTC miktarının yüzde 25’inden daha az olduğunu hesapladı. Likit olmayan cüzdanlar bugün toplam aktif Bitcoin sayısının dörtte üçünden fazlasını (yüzde 77), yani 14,8 milyon BTC’yi temsil ediyor.

Araştırma firmasına göre, bu miktar “Beş yıl veya daha uzun süredir” mevcut adreslerden taşınmadı:

“Talep arttığında, alıcıların yalnızca 3,4 milyon Bitcoin havuzu olur.”

Aşağıdaki grafikte gösterildiği gibi, tutulan “Yatırımcı Bitcoin” miktarı, Fiyatların en son zirveye ulaştığı 2017 sonundan bu yana önemli ölçüde arttı. Başka bir deyişle, Yatırımcılar hızlı kar elde etmek için BTC satın alır ve tutar.

Ticaret için kullanılan Bitcoin” ve “Yatırım için kullanılan Bitcoin” arasındaki fark 2017’den beri. Kaynak: Chainanalysis

Aktif adreslerde istikrarlı büyüme

Veri sağlayıcısı Glassnode’a göre, Bitcoin ağ aktivitesinin BTC fiyatı ile zirve yaptığı 2017’den farklı olarak, Benzersiz aktif adreslerin sayısı son iki yılda istikrarlı bir şekilde arttı.

Glassnode fiyatına göre benzersiz aktif Bitcoin adreslerinin sayısı

Glassnode’dan alınan veriler, Rekor sayıda yatırımcının bu yılın Haziran ayına kadar en az 0,1 BTC tuttuğunu ortaya koyuyor. Coinotag’ın bildirdiği gibi, Nisan 2019’dan bu yana 2,75 milyondan fazla adres sürekli olarak bu miktardan daha fazlasını tuttu.

Bitcoin (BTC) fiyatı an itibariyle$ 32,107.00dolar seviyelerinde alıcı buluyor.

 • İlginizi Çekebilir | Kripto Para Fiyatları
 • En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Twitter sayfamıza katılın!

  Alican Çınarbaş
  Alican Çınarbaş, genç yaşta yöneldiği kripto para ve borsa dünyasında önemli isimlerle birlikte çalışıp, elde ettiği deneyimlerle Coin Otağ ekibine katıldı. Blog yazıları ile desteklerini esirgemeyen Alican Çınarbaş, Coin Otağ'ın sosyal medya ekibinde de rol alıyor.

  Güvenle Kripto Para Satın Al

  Hisseler
  StockSymbolPriceChart (24H)
  RTALB.IS₺26.00
  THYAO.IS₺12.89
  KCHOL.IS
  KOC HOLDING
  KCHOL.IS
  KCHOL.IS₺22.02
  ASELS.IS
  ASELSAN
  ASELS.IS
  ASELS.IS₺18.39