Salı, Ocak 19, 2021

Bir Türk teknoloji şirketi daha dünyaya açılıyor

Türk ödeme sistemleri şirketi Papara, danışmanlık firması Raiffesien Bank’a azınlık hisselerinin satışı için yetki verirken, şirketin azınlık hisseleri için 250-300 milyon dolarlık teklifler geldi.

Konuya yakın dört kaynağın Reuters’e verdiği bilgiye göre, Papara ve yabancı fin-tech firmaları ilgileniyor. Şirketin bir azınlık hissesinin ne kadarını satmayı planladığı belli değil. TCMB gözetiminde faaliyetlerini sürdüren Papara, ücretsiz online para transferi ve döviz işlemleri fatura ödeme hizmetleri sunuyor. 2016 yılı Ağustos ayında faaliyetlerine başlayan şirketin 7.05 milyon TL sermayesi bulunmaktadır. Girişim ve teknoloji haber sitesi Webrazzi’de yer alan bir habere göre, Papara 4 yılda 100 milyar liranın üzerinde işlem hacmine ulaşırken, şirketin 4 milyon kullanıcısı bulunuyor.

Konuya yakın bir kaynak, Raiffeisen Bank’ın Papara’nın azınlık hisselerinin satışını gerçekleştirme yetkisine sahip olduğunu ve yabancı finans teknolojilerinden azınlık hisse tekliflerinin büyüklüğünün 250-300 milyon dolar aralığında olduğunu belirtti. Aynı kaynak, şirketin toplam değerlemesinin çok daha büyük olduğunu kaydetti. Papara ve Raiffeisen, Bank Reuters’ın konuyla ilgili sorularına yorum yapmadı.

350 milyon dolar olabilir

Diğer bir kaynak ise, “Papara büyük bir fin-tech şirketi. Son zamanlarda kurulduktan sonra çok hızlı büyüyen bir şirkettir. Satış için süreç devam ediyor. Yabancı fin-tech şirketleri satışla ilgileniyor. “Büyük bir işlem olacak gibi görünüyor.”

Türkiye’de enerji birleşme faaliyetleri satın alma sürecinde koronavirüs salgını, altyapı, teknoloji, telekom gibi alanlarda ve yüksek hacimli işlem gibi eğlence-teknoloji alanlarında durma yaşadı. Konuya yakın bir kaynak teknoloji ve fin teknoloji alanında Papara’nın iyi bir değerleme ile büyük bir işlem olmasını beklediklerini belirten Erdoğan, “250-350 milyon dolar aralığında büyüklük olabilir” dedi.

[rb_related title=”Beğenebileceğiniz İçerikler” total=”2″]

 • İlginizi Çekebilir | Kripto Para Fiyatları
 • En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Twitter sayfamıza katılın!

  Enes Ergovan
  Enes Ergovan, yıllarca sosyal medya yöneticiliğinden aldığı önemli deneyimlerle kripto para ve piyasalara merak salan Enes Ergovan, sektörel yazılar yayınlamaya devam ederken sosyal medya sektöründe de çalışmalar yürütüyor. Enes Ergovan, coinotag.com'da editör olarak sektörel bazda yazılar paylaşıyor.

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz

  Güvenle Kripto Para Satın Al

  Hisseler
  StockSymbolPriceChart (24H)
  RTALB.IS₺28.34
  THYAO.IS₺13.43
  KCHOL.IS
  KOC HOLDING
  KCHOL.IS
  KCHOL.IS₺22.30
  ASELS.IS
  ASELSAN
  ASELS.IS
  ASELS.IS₺18.41