Avrupa Yatırım Bankası’nın Blockchain Teknolojisini Araştırdığı Belirtildi!

Bolt-enters-€50-million-funding-partnership-with-EU-Investment-Bank-1-1024x536
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

AYB’nın Goldman Sachs ve Societe Generale gibi bankaları, blockchain aracılığıyla kaydedilen ve yerleşen dijital bir tahvil keşfetmek için kiraladığı bildirildi.

Avrupa Birliği üye devletlerinin sahip olduğu uluslararası bir finans kurumu olan Avrupa Yatırım Bankası’nın, dijital tahvil ihraç etmek için blockchain teknolojisini araştırdığı bildiriliyor.

Salı günü yayınlanan raporuna göre, AYB, bir blok zincirinde ihraç edilen Euro cinsinden bir tahvil içeren potansiyel bir anlaşmaya bakmak için Goldman Sachs, Banco Santander ve Societe Generale gibi büyük küresel bankaları kiraladı.

Bitcoin (BTC) ve Ethereum (ETH) gibi kripto para birimlerinin altında yatan teknoloji olan Blockchain, son yıllarda tahvil piyasasında giderek daha fazla uygulanmaktadır. HSBC’ye göre blok zinciri, tahvil piyasası için “10 kattan fazla” maliyet tasarrufu fırsatları sunarak aracılara olan ihtiyacı azaltıyor ve daha küçük projeler tarafından ihraç edilmesini sağlıyor.

Avrupa Birliği’nin yatırım kolu olan AYB, genellikle Avrupa’nın borç sermaye piyasalarında yeniliğin ön saflarında yer aldı. 2007 yılında AYB, İklim Farkındalık Bonosu olarak adlandırılan dünyanın ilk yeşil tahvilini çıkardı.

Haber, Avrupa Merkez Bankası dijital bir Euro keşfetmeye başlayıp başlamayacağına karar vermeye hazırlandığını işaret ediyor. Mart ayı sonlarında, Christine Lagarde, bankanın bir pilot uygulama yapmaya karar vermesi durumunda dijital Euro girişiminin en az dört yıl süreceğini öne sürdü.

Bu Yazıya Tepki Ver
Giriş Yap

Coin Otağ ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!