Avrupa Yatırım Bankası Dijital Euro Oylamasını Sonuçlandırdı!

thumbs_b_c_029e5038051aac48fc4f611c5ac48395
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Önceki günlerde bankanın kripto paraları araştırdığını bildirmiştik.

Habere ulaşmak için tıklayınız.

Avrupa Merkez Bankası potansiyel bir Dijital Euro hakkındaki düşüncelerini yayınladı.

Çarşamba günü yapılan bir duyuruya göre, AMB kamuya açık Dijital Euro oylamasında 8.200’den fazla yanıt aldı. Bankanın bu oylaması rekor kırdı. Toplam yanıtların %47’si Almanya’dan %15’i İtalya’dan %11’i ise Fransa’dan geldi.

Ankete katılanların çoğunluğu, gizliliğin yaklaşmakta olan potansiyel bir Dijital Euro için en çok istenen özellik olduğunu belirtti. Oylamaya katılan tüm vatandaşların ve profesyonellerin %43’ünü bu kitlenin oluşturduğu belirlendi.

AMB yetkilileri, raporda “Gizlilik, hem vatandaşlar hem de danışmaya katılan profesyoneller, özellikle tüccarlar ve diğer şirketler tarafından Dijital Euro’nun en önemli özelliği olarak kabul ediliyor” dedi.

AMB’nin Ekim 2020’de başlatılan Dijital Euro kamuoyu oylaması, AMB’nin ilk bulgularını doğruladı ve Eurosystem’in 2021 ortalarında Dijital Euro ile ilgili resmi bir soruşturma başlatma kararı için değerli oldu.

AMB yönetim kurulu üyesi Fabio Panetta:
“Dijital Euro ancak vatandaşlarımızın ihtiyaçlarını karşılarsa başarılı olabilir. Dijital Euro’nun kamuoyu oylamasında vurgulanan beklentileri karşılaması için elimizden geleni yapacağız” dedi.

AMB yetkililerine göre eğer oylama gerekli merciler tarafından değerlendirilirse Dijital Euro’nun oluşturulması 4 yıla kadar uzayabilir.

Kullanıcı gizliliği sorunu, merkez bankası dijital para birimleri ile ilgili en büyük sorunlardan biri olarak karşımıza çıkıyor. Hükümetler, gizliliği korurken yasadışı finansal faaliyetleri nasıl önleyecekleri konusunda şaşırıyor.

Amerika Birleşik Devletleri gibi ülkeler, bu sorun çözülene kadar bir CBDC (Merkez Bankası Dijital Para Birimi) ile ilerlememeyi tercih etti. Çin gibi diğer ülkeler aktif olarak bir CBDC ile çalışmaları hala sürdürmekte.

2020’de ilk Dijital Yuan örneklerini başlattıktan sonra Çin Merkez Bankası, Çin’in CBDC kullanıcılarına maksimum gizlilik koruması sağlamayı amaçlayan “kontrol edilebilir anonimlik” yaklaşımını açıklamıştı.

Dijital Yuan ile ilgili bir başka haberimize ulaşmak için tıklayınız.

Bu Yazıya Tepki Ver
Giriş Yap

Coin Otağ ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!