Çarşamba, Ocak 20, 2021

Araplar’dan Kripto Para Hamlesi

Saudi Prens Muhammed bin Salman, resmi ziyaret için Birleşik Arap Emirlikleri’ne gitti. Siyasi temaslarda bulunacak olan Salman’ın ajandasında, ortak kripto para birimi projesi de yer alıyor.

İngilizce yayımlanan günlük Birleşik Arap Emirlikleri gazetesi The National, 27 Kasım tarihli yaptığı haberde, Suudi Prensi Muhammed’in; Şeyh Muhammed bin Zayed al Nahyan, Abu Dabi Prensi ve Birleşik Arap Emirlikleri Silahlı Güçleri Komutan Vekili tarafından karşılandığını bildirdi.

Kripto Para İş Birliği

İki liderin dört yeni siyaset ortaklığı mevzusunda resmi olarak uyuştukları ve yedi stratejik girişimi gözden geçirdikleri bildirildi. Liderlerin gündeminde, iki ülke arasındaki bankalar arası ticareti basitleştirmek için dijital para birimi oluşturma stratejisi yer alıyor.

Ortak biçimde geliştirilecek kripto para biriminin detayları Birleşik Arap Emirlikleri Merkez Bankası (UAECB) ve Suudi Arabistan Para Kurumu (SAMA) tarafından bu yıl ocak ayında açıklanmıştı.

Görüşmede, iki ülke arasında kurulan büyük projeler de konuşulacak. Bunların arasında günlük 1,2 milyon varil kapasiteye sahip büyük bir petrol rafinerisinin inşası ve siber güvenlik konusunda bir iş birliği anlaşması bulunuyor.

Suudi haber ajansı Spa’ya göre Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri için “emniyet supabı” görevi görüyor ve “Arap birliğini bölmeyi amaçlayan tüm projelere karşı çıkarlarını savunma” misyonunu üstleniyor.

The National gazetesinin haberine göre, bu hafta Riyad’da, kendi finans sektörlerindeki zorlukları ve fırsatları tartışmak üzere her iki ülkenin banka yetkilileri toplanacak.

Bankalar arası kullanıma özel kripto para birimi :

BAE ve Suudi Arabistan bölgesinde kullanılacak dijital para birimi “Aber” ismine sahip olacak. Dağıtık defter teknolojisi ile geliştirilen dijital para birimi, iki ülke arasındaki bankacılık faaliyetlerinde tercih edilecek ve sınır sayıda işlemde geçerli olacak.

Açıklamanın yapıldığı dönemde bankalar, dijital para biriminin test amaçlı kullanımı ve resmi faaliyeti için herhangi bir tarihi işaret etmemişlerdi. Liderlerin görüşmelerine dair detayların bulunduğu İngilizce raporda bu konuya değinilmedi.

Abu Dabi’de görüşülecek Aber konu başlığı; BAE ile Suudi Arabistan Krallığı arasındaki yedi önemli maddeyi içeren iş birliği planının önemli bir parçasını oluşturuyor. Konu daha önce ocak ayında Suudi Koordinasyon Konseyi Yürütme Kurulu toplantısında gündeme gelmişti.

haber.coinotag.com‘dan bitcoin haberlerini Instagram ve Twitter’dan da takip edebilirsiniz!

 • İlginizi Çekebilir | Kripto Para Fiyatları
 • En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Twitter sayfamıza katılın!

  Görkem Ilık
  Görkem Ilık, İstanbul Ticaret Üniversitesi'nde Bankacılık ve Finans okurken, kripto para ve piyasalara olan yönelimini keşfediyor.Sektörel yazılar ile coinotag.com'a destek olurken, Görkem Ilık bir yandan yatırım ve trade yaparak sektörde emin adımlarla ilerliyor.

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz

  Güvenle Kripto Para Satın Al

  Hisseler
  StockSymbolPriceChart (24H)
  RTALB.IS₺27.84
  THYAO.IS₺13.25
  KCHOL.IS
  KOC HOLDING
  KCHOL.IS
  KCHOL.IS₺22.00
  ASELS.IS
  ASELSAN
  ASELS.IS
  ASELS.IS₺18.26