Salı, Ocak 19, 2021

Analiz: ‘Yataş çok güçlü bir 3. çeyreği tamamladı’

Net Satışlar, Marjlar ve Covid 19 yönetimi

Pandeminin neden olduğu sokağa çıkma yasakları nedeniyle şirketin satışları 2Ç20’de görece zayıf kalsa da, Mart ayı fiyat ayarlamaları ve başarılı gider yönetimi sayesinde marjlar güçlü bir eğilim gösterdi ve nakit akışına verilebilecek olası zarar oldukça sınırlı kaldı. Ayrıca Covid ortamında işçi sağlığını korumadaki zorlukları da göz önünde bulundurarak firmanın üretim sürecini oldukça sorunsuz yönettiğini anlıyoruz. Şirket, riskleri en aza indirmek ve güvenli bir çalışma ortamı yaratmak için sendikalarla organize ve sinerji içinde hareket eder.

2020’nin geri kalanı için görünüm

Tüketici dinamiklerindeki belirsizliklere rağmen, şirketin çok güçlü bir 3. çeyreği tamamladığını anlıyoruz. 3Ç20’de çeyreklik satışların 450 milyon TL’nin (+% 64 Q / O, +% 59 Y / Y) üzerinde olacağını ve marjlardaki artış eğiliminin devam edeceğini tahmin ediyoruz. Güçlü eğilimin nedenleri; (1) kısmen, 2Ç20’den geciken talepler, (2) insanlar evlerinde daha fazla zaman geçiriyor ve değişen tüketici davranışına göre kişisel çalışma alanlarını yeniden tasarlıyor, (3) şirketin ikinci yıllık fiyat ayarlaması, (4) küçük ve orta ölçekli şirketler finansman, kapasitelerindeki zorluklar nedeniyle üretimlerini yavaşlatır veya durdurur. Aynı zamanda yönetim, Kasım ve Aralık aylarında siparişler için çok yoğun bir üretim sürecinin devam ettiğini belirtti. Ayrıca yıl başında lanse edilen Divan markalı satış mağazaları hızla büyüyor (50 mağaza) ve yıl sonunda 100 mağazaya ulaşması bekleniyor (hedef yıl başında 120 idi) . Toplam Yataş / Enza satış noktası sayısının 400 olduğu düşünüldüğünde Divan markasının önemi ortaya çıkıyor. Öte yandan yönetim, yıl başında hedeflediği cirosunun% 90’ına ulaşılacağını düşünüyor. Ekonomik koşullardaki zorluklar da düşünüldüğünde bunu önemli bir başarı olarak görüyoruz. Yıllık FAVÖK marjı beklentisinin% 16,5 ile% 17 arasında olması bekleniyor. Doğal olarak, yılın olası güçlü ikinci yarısının nakit akışına yardımcı olması ve şirketin yıl sonunda (ilk yarıya kıyasla) daha düşük bir net borç rakamına ulaşması beklenebilir.

Değerleme çarpanları ve hisse senedi performansı görünümü

Şirketin çok güçlü bir operasyonel trend içinde olduğunu düşünüyoruz. Hesaplamalarımıza göre, şirketin 2020 yılında satışlarında% 17, FAVÖK’te% 9 (marj% 16,3 varsayılarak) ve net kârda% 11 artış elde edebileceğini düşünüyoruz. Öte yandan, şirket hisseleri YBB BIST endeksinin% 25 üzerinde performans göstererek 2020 beklentilerine göre 6,9x FD / FAVÖK çarpanından işlem görüyor. Bu nedenle, stokların kısa vadede yatay bir eğilim izleyeceğini ve 2021 yılında ekonomik (büyüme) koşulların görünürlüğünün gelişimine göre hareket edeceğini düşünüyoruz.

YASAL UYARI

Burada yer alan yatırım bilgileri, yorumlar ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyelerde bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar vermeyebilir.

Gedik Yatırım

Yazı Analizi: ‘Yataş çok güçlü bir 3. çeyreği tamamlıyor’ ilk olarak CoinOtag’de çıktı.

[rb_related title=”Beğenebileceğiniz İçerikler” total=”2″]

 • İlginizi Çekebilir | Kripto Para Fiyatları
 • En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Twitter sayfamıza katılın!

  Enes Ergovan
  Enes Ergovan, yıllarca sosyal medya yöneticiliğinden aldığı önemli deneyimlerle kripto para ve piyasalara merak salan Enes Ergovan, sektörel yazılar yayınlamaya devam ederken sosyal medya sektöründe de çalışmalar yürütüyor. Enes Ergovan, coinotag.com'da editör olarak sektörel bazda yazılar paylaşıyor.

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz

  Güvenle Kripto Para Satın Al

  Hisseler
  StockSymbolPriceChart (24H)
  RTALB.IS₺28.34
  THYAO.IS₺13.43
  KCHOL.IS
  KOC HOLDING
  KCHOL.IS
  KCHOL.IS₺22.30
  ASELS.IS
  ASELSAN
  ASELS.IS
  ASELS.IS₺18.41