Altın Yorumları / Tacirler Yatırım – 9.07.2020

altın yorumları

Alternatif getirilerdeki düşüş, tahvil faizlerindeki zayıf seyrin korunması ve koronavirüs vaka sayısındaki artışın güvenli liman alımlarını desteklemesi ile birlikte ons altındaki genel yükseliş eğiliminin sürdüğünü görüyoruz. Bir süredir bültenlerimizde ons altının 1800$ seviyesi üzerini hedef almasını beklediğimizi ifade ediyorduk. Beklediğimiz hareketi gerçekleştirerek dün 1800$ seviyesi üzerine yükselen ons altın, 1818,1$ seviyesini test ederek Eylül 2011’den bu yana en yüksek seviyesine çıktı.

Dünya Altın Konseyi’nden son gelen verilere göre altın destekli ETF’lerde yaşanan giriş Haziran ayında üst üste yedinci ayında da devam ederek 104 ton arttı ve altın varlıklarını tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 3.621 ton seviyesine taşıdı. Dünya Altın Konseyi verilerine göre 2020’nin ilk yarısında altın ETF’leri 734 tonluk bir giriş gördü. Söz konusu giriş, 2009 yılında görülen yıllık 646 tonluk rekor girişin dahi üzerinde bir talebi işaret ediyor.

Bu sabah saatlerinde 1811 seviyesinden işlem gören ons altındaki yükseliş eğiliminin sürdüğünü görmekteyiz. Dün 1800$ seviyesi üzerinde günlük kapanış gerçekleştiren ons altın fiyatları bu seviye üzerinde tutunmayı başarmış görünüyor. Bu noktada altın fiyatlarının 1800 üzerinde tutunmaya devam etmesi durumunda mevcut yükseliş eğiliminin ilk etapta 1825$ – 1850$ bandını hedef alabileceği görüşündeyiz.

Bugün ABD’den gelecek olan Haftalık İşsizlik Başvuruları verisi takip edilecek.

Kaynak: Tacirler Yatırım Global Piyasalar Bülteni

Altın yorumu CoinOtag’a ait değildir, Uzman yorumu naklen alınmıştır. CoinOtağ hiçbir kazanç veya kayıptan sorumlu tutulmaz. 

CoinOtag’ı ayrıca TwitterFacebookTelegram ve Instagram‘dan da takip edebilirsiniz.

Enes Ergovan
Enes Ergovan, yıllarca sosyal medya yöneticiliğinden aldığı önemli deneyimlerle kripto para ve piyasalara merak salan Enes Ergovan, sektörel yazılar yayınlamaya devam ederken sosyal medya sektöründe de çalışmalar yürütüyor. Enes Ergovan, coinotag.com'da editör olarak sektörel bazda yazılar paylaşıyor.