Çarşamba, Ocak 27, 2021

Altın Yorumları / Tacirler Yatırım – 28.12.2020

Geçtiğimiz hafta başında İngiltere’de, koronavirüsün bulaşıcılığı daha fazla olan yeni bir türünün ortaya çıktığına yönelik haberler haftanın ilk işlem gününde küresel piyasalarda risk iştahının zayıflamasına ve ons altının 1905 seviyesi üzerini test etmesine neden olmuştu. Ancak, altın fiyatlarındaki söz konusu yükseliş eğilimi kalıcı olmadı.

1900 seviyesi üzerine kalıcı olmayı başarmayan ons altın, haftanın geri kalanında 1855 – 1885 seviyeleri arasında hareket etti. Böylelikle geçtiğimiz hafta içinde 1855 – 1906 bandında hareket eden ons altın fiyatları haftayı yatay bir seyirle tamamladı.

ABD Başkanı Trump’ın koronavirüs destek paketini imzaladığı haberleri sonrasında dolar endeksinin iyileşen risk algısı ile birlikte yeni haftaya satıcılı bir başlangıç yaptığı takip ediliyor. Dolar endeksindeki zayıflama ile birlikte Asya seansında 1900 seviyesini test eden ons altın fiyatları ise bu sabah saatlerinde 1895 seviyesinden işlem görüyor.

Teknik görünüme baktığımızda, ons altın fiyatları Ağustos ayının başından bu yana bir düşüş kanalı bünyesinde hareket ediyor ve bu sabah saatlerinde söz konusu kanalın üst çizgisinde (kanal direncinde) seyrediyor. Bu noktada, kanalın üst çizgisine yani kanal direncine denk gelen 1900 – 1905 bandını yakından izleyeceğiz, zira altın fiyatlarının bu kanalı yukarı kıramayarak kanal bünyesindeki düşüşünü sürdürmesi durumunda 1900 – 1905 bandına doğru oluşan yükselişlerin önümüzdeki döneme ilişkin satış fırsatı sunması söz konusu olabilir.

Teknik göstergelerin ürettikleri sinyaller doğrultusunda altın fiyatlarının kısa vadede 1820 – 1905 bandında hareket edebileceği görüşündeyiz.

Bugün İngiltere, Euro Bölgesi ve ABD’de Noel tatili nedeniyle piyasalar kapalı olacak.

Kaynak: Tacirler Yatırım Global Piyasalar Bülteni

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Twitter sayfamıza katılın!

Enes Başoğlu
Enes Başoğlu, İstanbul Teknik Üniversitesi Makine Mühendisliği bölümünde öğrenim gören Enes, Coin Otağ'ında yazarlık yapmasının yanı sıra, yatırımlarının ve trade işemlerini de başarılı bir şekilde yürütüyor. Özellikle son yıllarda, geleneksel piyasalardan kripto para piyasasına doğru kayan ilgisi ve özverisi nedeniyle, bu alanda da çalışmalar gerçekleştiriyor. Enes Başoğlu'na mail adresi üzerinden ulaşabilirsiniz.

Güvenle Kripto Para Satın Al

Hisseler
StockSymbolPriceChart (24H)
RTALB.IS₺26.58
THYAO.IS₺12.63
KCHOL.IS
KOC HOLDING
KCHOL.IS
KCHOL.IS₺21.48
ASELS.IS
ASELSAN
ASELS.IS
ASELS.IS₺18.34