Salı, Ocak 26, 2021

Altın Yorumları / Tacirler Yatırım – 21.12.2020

İngiltere Başbakanı Boris Johnson, ülkede hızla yayılan koronavirüsün yeni bir türünün ortaya çıktığını açıkladı. İngiltere’de koronavirüsün daha hızlı yayıldığı belirtilen mutasyonunun tespit edilmesinin ardından Avrupa ülkeleri teker teker uçuşları durdurma kararı alırken, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca İngiltere, Danimarka, Hollanda ve Güney Afrika’dan Türkiye’ye olan uçuşların geçici olarak durdurulduğu açıkladı.Yeni haftanın ilk işlem saatlerinde, koronavirüsün mutasyonunun tespit edilmesi ile birlikte piyasalarda güvenli limanlara yönelik talebin arttığını görmekteyiz. Ons altın bugün Asya seansında 1900 seviyesine ulaşırken, dolar endeksinin ise 90,49 seviyesine yükseldiği takip ediliyor.

Ons altın fiyatları bu sabah saatlerinde 1901 seviyesinden işlem görüyor. Aşağıdaki grafik üzerinden de görülebileceği gibi altın fiyatları, Ağustos ayından bu yana sürdürmekte olduğu düşüş kanalının üst sınırına (kanal direncine) kadar yükselmiş durumda. Bu noktada, kanalın üst çizgisine denk gelen 1900 seviyesinin kalıcı olarak aşılması altındaki yükselişin devamı açısından büyük önem taşıyor. Ons altının 1900 seviyesini aşması ve bu seviye üzerinde tutunması durumunda söz konusu düşüş kanalını yukarı yönlü kırılacağından dolayı yükseliş eğiliminin sürmesi beklenebilir.

Ancak altın fiyatlarının 1900 seviyesi üzerinde tutunamaması durumunda kazançlarını silmesi söz konusu olabilir. Ons altının 1900 üzerinde tutunması durumunda 1912 ve 1920 dirençlerini takip edeceğiz. Aşağı yönlü hareketlerde ise 1890, 1885 ve 1875 desteklerini izlenecek. Bugün yurt dışında ABD Kasım Ayı Chicago Fed İmalat Endeksi ve Euro Bölgesi Aralık Ayı Öncü Tüketici Güven Endeksi verileri izlenecek.

Kaynak: Tacirler Yatırım Global Piyasalar Bülteni

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Twitter sayfamıza katılın!

Enes Başoğlu
Enes Başoğlu, İstanbul Teknik Üniversitesi Makine Mühendisliği bölümünde öğrenim gören Enes, Coin Otağ'ında yazarlık yapmasının yanı sıra, yatırımlarının ve trade işemlerini de başarılı bir şekilde yürütüyor. Özellikle son yıllarda, geleneksel piyasalardan kripto para piyasasına doğru kayan ilgisi ve özverisi nedeniyle, bu alanda da çalışmalar gerçekleştiriyor. Enes Başoğlu'na mail adresi üzerinden ulaşabilirsiniz.

Güvenle Kripto Para Satın Al

Hisseler
StockSymbolPriceChart (24H)
RTALB.IS₺26.60
THYAO.IS₺12.55
KCHOL.IS
KOC HOLDING
KCHOL.IS
KCHOL.IS₺21.66
ASELS.IS
ASELSAN
ASELS.IS
ASELS.IS₺18.14