Altın Yorumları / Tacirler Yatırım – 15.03.2021

altin-yorumlari.jpg
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Cuma günkü bültenimizde, Perşembe günü 1738$ direnci üzerinde tutunmayı başaramayan ons altının bu seviye altında hareket etmesini beklediğimizi belirtmiş ve gün içerisinde 1700$ – 1738$ bandında bir seyir görebileceğimizi ifade etmiştik. Haftanın son işlem gününde beklentimize paralel olarak 1738$ seviyesi altına işlem gören ons altın, 1700$ – 1728$ seviyeleri arasında hareket etmesinin ardından günü 1727$ seviyesi civarında tamamladı. Böylelikle son üç haftalık sert düşüşün ardından ons altın, dolar endeksindeki zayıflamanın da etkisi ile birlikte geçtiğimiz haftayı sınırlı bir yükselişle tamamlamış oldu.

Altının ons fiyatı bu sabah saatlerinde 1727,22$ seviyesinden işlem görüyor. Kısa vadeli teknik göstergelerin ürettikleri sinyaller doğrultusunda altın fiyatlarının bugün içerisinde 1700$ seviyesi üzerinde tutunmasını ve 1700$ – 1750$ bandında hareket etmesini beklemekteyiz. Kısa vadeli teknik görünümü analiz ettiğimizde, altındaki satış baskısının hafiflemesi açısından 1700$ seviyesi üzerindeki hareketlerin kalıcı olması gerektiğini görmekteyiz.

Altın fiyatlarında bir süredir etkili olan satış baskısının durulması ve fiyatlardaki yükseliş çabasının istikrar kazanması açısından küresel tahvillerdeki satış hareketinin durulması önem taşıyor. Diğer yandan dolar endeksinin 92 seviyesi altında kalıcı olması da değerli metallerdeki baskının azalması açısından önemli bir etken olarak ön plana çıkıyor. Bu çerçevede bu hafta Fed’den gelecek olan mesajları ve global faiz hadlerindeki ve dolar endeksindeki hareketliliği yakından takip edeceğiz.

Bugün yurt dışında ABD Mart Ayı New York Empire State İmalat Endeksi verisi takip edilecek.

Kaynak: Tacirler Yatırım Global Piyasalar Bülteni

Bu Yazıya Tepki Ver
Giriş Yap

Coin Otağ ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!