Salı, Mart 2, 2021

Altın Yorumları / Tacirler Yatırım – 15.01.2021

Dün sabahki bültenimizde, ABD 10 yıllık tahvil faizi ve dolar endeksindeki yükseliş eğilimi paralelinde altındaki yükseliş çabasının baskı altında kalmaya devam edebileceğin belirtmiş, ons altının 1860 seviyesini aşmakta zorlanabileceğini ve bu seviye altında hareket edebileceğini ifade etmiştik.

Beklediğimiz üzere 1860 seviyesini aşamayan ons altın, dün 1830 – 1857,51 bandında hareket ederek günü yatay bir seyirle tamamladı. Ons altın bu sabah saatlerinde 1849 seviyesinden işlem görüyor. Yukarıda 1860 seviyesinin halen daha önemli bir direnç konumunda odluğunu görüyoruz. Ons altın fiyatlarının kısa vadede 1860 seviyesi altında kalmaya devam etmesini ve düşüş eğilimini sürdürmesini bekliyoruz.

ABD 10 yıllıklarının %1,1 seviyesi altında doğru gerçekleştirdiği düşüşlerin sınırlı kaldığını görmekle birlikte, teknik göstergelerin dolar endeksinin kısa vadede 91 seviyesi üzerini hedef alabileceğinin sinyalini verdiğini görüyoruz. Tüm bu gelişmeler altındaki yükseliş çabasının baskı altında kalmaya devam edebileceğinin sinyalini veriyor.

Teknik göstergelerin ürettikleri sinyaller doğrultusunda ons altının kısa vadede 1860 seviyesi üzerine çıkmakta zorlanabileceği ve önümüzdeki dönemde düşüş eğilimini 1810 seviyesine doğru genişletebileceği görüşündeyiz.

Bugün yurt dışında İngiltere Kasım ayı Sanayi Üretimi verileri, ABD Ocak Ayı New York Empire State İmalat Endeksi, ABD Aralık Ayı Perakende Satışlar verileri, ABD Aralık Ayı Aylık Sanayi Üretimi & Kapasite Kullanım Oranı ve ABD Ocak Ayı Michigan Tüketici Güven Endeksi (Öncü) verileri izlenecek.

Kaynak: Tacirler Yatırım Global Piyasalar Bülteni

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Twitter sayfamıza katılın!

Enes Başoğlu
Enes Başoğlu, İstanbul Teknik Üniversitesi Makine Mühendisliği bölümünde öğrenim gören Enes, Coin Otağ'ında yazarlık yapmasının yanı sıra, yatırımlarının ve trade işemlerini de başarılı bir şekilde yürütüyor. Özellikle son yıllarda, geleneksel piyasalardan kripto para piyasasına doğru kayan ilgisi ve özverisi nedeniyle, bu alanda da çalışmalar gerçekleştiriyor. Enes Başoğlu'na mail adresi üzerinden ulaşabilirsiniz.

Güvenle Kripto Para Satın Al

Hisseler
StockSymbolPriceChart (24H)
RTALB.IS₺21.86
THYAO.IS₺14.81
KCHOL.IS
KOC HOLDING
KCHOL.IS
KCHOL.IS₺22.98
ASELS.IS
ASELSAN
ASELS.IS
ASELS.IS₺17.19