Pazartesi, Ocak 25, 2021

Altın Yorumları / Tacirler Yatırım – 08.01.2021

ABD 10 yıllık tahvil faizi dün %1,1’e ulaşarak Mart ayından bu yana en yüksek seviyesine çıktı. Dünkü yükseliş hareketi ile birlikte Ekim 2018 – Mart 2020 dönemindeki düşüşün Fibonacci %23,6 düzeltme seviyesini (%1,02) yukarı yönlü kıran ABD 10 yıllık tahvil faizinin, Ağustos ayından bu yana bir yükseliş kanalı içerisinde hareket ettiği görülüyor. ABD 10 yıllık tahvil faizindeki yükseliş hareketi ons altında baskı yaratmaya devam ediyor.

Çarşamba günü 1960 direncinden dönen ve sert satış baskılarına maruz kalan ons altın, dün 1906 – 1928 bandında hareket etmesinin ardından günü 1913 civarından tamamladı ve düşüşünü ikinci güne taşıdı. Alternatif getirilerdeki yükselişin sürmesi ve dolar endeksindeki düşüş eğiliminin durulması ile birlikte değerli metallerde hafta ortasından bu yana etkili olan zayıf görünümün korunduğunu görüyoruz.

Ons altın bu sabah saatlerinde 1908 seviyesinden işlem görüyor. Aşağıdaki grafik üzerinden de görülebileceği gibi altın fiyatları bu sabah saatlerinde kısa vadeli yükseliş kanalının alt sınırında, yani kanal desteğinde hareket ediyor. Mevcut düşüş hareketinin devamlılığı açısından ons altının kanal sınırında tutunup tutunamayacağını takip edeceğiz. Ons altının kanalın alt çizgisine denk gelen 1910 seviyesini aşağı yönlü kırması ve bu seviye altında kalıcı olması durumunda düşüş hareketinin 1900 seviyesi altında doğru hızlanması beklenebilir. Bu durumunda aşağıda 1890 desteğinin ön plana çıktığı görülüyor.

Yukarı yönlü hareketlerde ise Ağustos 2020 – Aralık 2020 dönemindeki (2075 seviyesinden başlayarak 1764’lü seviyelere kadar süren) düşüş hareketinin Fibonacci %61,8’lik düzeltme seviyesine denk gelen 1960 seviyesinin güçlü bir direnç konumunda olduğunu görüyoruz (Fibonacci geri çekilme seviyeleri aşağıdaki grafikte belirtilmiştir).

Bugün yurt dışında Almanya Kasım Ayı Sanayi Üretimi verileri, Euro Bölgesi Kasım Ayı İşsizlik Oranı, ABD Aralık Ayı Tarım Dışı İstihdam Değişimi & İşsizlik Oranı & Ortalama Saatlik Kazançlar verileri ve Fed Yönetim Kurulu Üyesi Clarida’nın konuşması takip edilecek.

Kaynak: Tacirler Yatırım Global Piyasalar Bülteni

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Twitter sayfamıza katılın!

Enes Başoğlu
Enes Başoğlu, İstanbul Teknik Üniversitesi Makine Mühendisliği bölümünde öğrenim gören Enes, Coin Otağ'ında yazarlık yapmasının yanı sıra, yatırımlarının ve trade işemlerini de başarılı bir şekilde yürütüyor. Özellikle son yıllarda, geleneksel piyasalardan kripto para piyasasına doğru kayan ilgisi ve özverisi nedeniyle, bu alanda da çalışmalar gerçekleştiriyor. Enes Başoğlu'na mail adresi üzerinden ulaşabilirsiniz.

Güvenle Kripto Para Satın Al

Hisseler
StockSymbolPriceChart (24H)
RTALB.IS₺26.00
THYAO.IS₺12.89
KCHOL.IS
KOC HOLDING
KCHOL.IS
KCHOL.IS₺22.02
ASELS.IS
ASELSAN
ASELS.IS
ASELS.IS₺18.39