Pazar, Mart 7, 2021

Altın Yorumları / Tacirler Yatırım – 01.02.2021

Cuma günkü bültenimizde, ons altında yukarı yönlü hareketlerde 1870 seviyesinin önemli bir direnç olduğunu belirtmiş ve yükselişin bu seviye üzerine doğru hız kazanması durumunda 1870 civarındaki hareketlerin satış fırsatı olarak sınırlı kalabileceğini ifade etmiştik. Gümüş fiyatlarında artan volatilitenin de etkisi ile birlikte Cuma günü 1875 seviyesini test eden ons altında yükseliş eğiliminin kalıcı olmadığı görüldü. 1875,68 seviyesini test etmesinin ardından bu bölgeden yönünü aşağı çevirerek kazançlarını silen ons altın, günü 1842,25 seviyesinden yatay kapattı.

Altının ons fiyatı bu sabah saatlerinde 1861,47 seviyesinden işlem görüyor. Geçtiğimiz hafta Çarşamba günü %1 seviyesine kadar gerileyen ABD 10 yıllık tahvil faizinin ise Perşembe gününden itibaren yönünü yeniden yukarı çevirdiği ve Cuma günü %1,1 seviyesine kadar yükseldiğini takip ettik. Temmuz 2020’den bu yana bir yükseliş kanalı içerisinde seyreden ABD 10 yıllık tahvil faizindeki genel yükseliş eğiliminin korunduğunu görüyoruz. Ons altındaki görünüme baktığımızda ise 1870 seviyesinin kısa vadede güçlü bir direnç olarak ön planda kalmaya devam ettiğini ve altındaki yükseliş çabalarının sınırlı kalmayı sürdürdüğünü görmekteyiz. Kısa vadeli teknik göstergeler ve oluşan fiyat formasyonları ons altının bugün 1840 – 1870 seviyeleri arasında hareket edebileceğinin sinyalini veriyor.

Bugün yurt dışında Avrupa ve ABD’den gelecek olan Ocak ayı Nihai İmalat PMI endeksi verileri, Euro Bölgesi Aralık Ayı İşsizlik Oranı, ABD Ocak Ayı ISM İmalat Endeksi, ABD Aralık Ayı Aylık İnşaat Harcamaları ve Atlanta Fed Başkanı Bostic’in Konuşması (FOMC’de oy sahibi) takip edilecek.

Kaynak: Tacirler Yatırım Global Piyasalar Bülteni

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Twitter sayfamıza katılın!

Enes Başoğlu
Enes Başoğlu, İstanbul Teknik Üniversitesi Makine Mühendisliği bölümünde öğrenim gören Enes, Coin Otağ'ında yazarlık yapmasının yanı sıra, yatırımlarının ve trade işemlerini de başarılı bir şekilde yürütüyor. Özellikle son yıllarda, geleneksel piyasalardan kripto para piyasasına doğru kayan ilgisi ve özverisi nedeniyle, bu alanda da çalışmalar gerçekleştiriyor. Enes Başoğlu'na mail adresi üzerinden ulaşabilirsiniz.

Güvenle Kripto Para Satın Al

Hisseler
StockSymbolPriceChart (24H)
RTALB.IS₺21.96
THYAO.IS₺14.78
KCHOL.IS
KOC HOLDING
KCHOL.IS
KCHOL.IS₺23.08
ASELS.IS
ASELSAN
ASELS.IS
ASELS.IS₺17.22