Altın Yorumları / İnfo Yatırım | 14.08.2020

Geçtiğimiz haftalarda gerçekleştirdiği hareketlenmeler ile birlikte rekor fiyatlamalar gerçekleştiren altın fiyatlar içerisinde bulunduğumuz haftada sert aşağı yönlü gevşedi. Özellikle hafta başında Rusya’nın koronavirüs aşısını onaylaması ve 2 hafta içerisinde seri üretime geçileceğini açıklaması küresel piyasalarda risk iştahını artırdı. Artan risk iştahı ile birlikte altında çıkışlar yaşandı ve kar realizasyonu da eklenince altın 1900 seviyelerinin altını gördü. Fakat buralarda uzun süre tutunamayan fiyatlar toparlanma eğilimine girdi ve tekrar 1900 seviyelerinin üzerine çıkmayı başardı. Dün Amerika’dan gelen işsizlik maaşı başvuruları verisi takip edildi.

Gelen veriye göre ABD’de işsizlik maaşı başvuruları geçtiğimiz hafta 1 milyon 191 binden 963 bine geriledi. Böylelikle ABD’de işsizlik maaşı başvuruları pandemi başladığından bu yana ilk kez 1 milyon sınırının altında gerçekleşmiş oldu. Gün içerisinde piyasalar 15:30’da ABD’den gelecek olan Perakende Satışlar verisini takip edecek ve veri ile birlikte fiyatlar üzerinde volatilite artacaktır.

Tüm bunlar ışığında XAUUSD grafiğini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1986.31 – 2017.77 – 2052.01 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 1937.57 – 1906.26 – 1863.69 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

Kaynak: İnfo Yatırım Forex Günlük BültenAltın yorumu CoinOtag’a ait değildir, Uzman yorumu naklen alınmıştır. CoinOtağ hiçbir kazanç veya kayıptan sorumlu tutulmaz.
Enes Başoğlu
Enes Başoğlu, İstanbul Teknik Üniversitesi Makine Mühendisliği bölümünde öğrenim gören Enes, Coin Otağ'ında yazarlık yapmasının yanı sıra, yatırımlarının ve trade işemlerini de başarılı bir şekilde yürütüyor. Özellikle son yıllarda, geleneksel piyasalardan kripto para piyasasına doğru kayan ilgisi ve özverisi nedeniyle, bu alanda da çalışmalar gerçekleştiriyor. Enes Başoğlu'na mail adresi üzerinden ulaşabilirsiniz.