bitcoin altın

Altın Fiyatları Yılın En Yüksek Seviyelerinde! Bitcoin, Altın’ı Takip Edecek mi?

Altın fiyatları dün yılın en yüksek seviyesine dokundu. Şubat ayının en yüksek seviyesi ile arasındaki fark 1747 dolar ile karşılaştırıldığında sadece 4 dolar olurken -ki dün 1751 dolar seviyesine ulaştı-, büyük COVID-19 yıkımından kaynaklanan geniş ve derin bir güvenilir liman olarak sürdürülmeye devam ediyor. ABD Fed Başkanı Jerome Powell’ın Çarşamba günü yaptığı açıklamayla, altın yüzde 3,45 arttı. Ayrıca gümüş, açıklamadan bu yana % 8.51’lik bir artışla büyük kazançlar kaydetti.

altın yeni zirveler yapıyor
GOLD / USD Günlük Grafik (TradingView)

IMF, Dünya Çapında Bir Düşüş Öngörüyor

Yatırımcılar, çoğu ülke için GPD projeksiyonu düştükçe altına akıyor gibi görünüyor. IMF, küresel üretimde 2008-09 durgunluk seviyelerinin altında büyük bir düşüş öngörüyor. Küresel üretimdeki ortalama düşüşün % 3 civarında olduğu tahmin edilmektedir.

gdp yıllık yüzdesi
IMF Yıllık GSYİH Yüzde Değişim Projeksiyonu (Kaynak)

Gergin ABD-Çin ilişkisi, altın için satın alma çanlarını da etkiliyor. Bununla birlikte, parasal genişleme devam edecek olsaydı, dünya çapındaki Merkez Bankaları altın rezervlerini halihazırda yeni düşük seviyelerde para baskısı ve faiz oranı ile satmaya motive olabilirlerdi.

Bitcoin [BTC] Mart ayındaki panik satışlardan bu yana yükseliş eğiliminde. Birçoğu Bitcoin çevresindeki açgözlülük ve heyecanla ilgili olsa da Halving ve ekonomik düşüş, şu anda Bitcoin’in tercih edilme sebeplerine öncülük ediyor.

Ayrıca, borsalardaki düşüş ve Bitcoin ile kondisyonel piyasalarla olan ilişkisini desteklemiyor. S&P endeksi Çarşamba gününden bu yana% 3 düştü; Şu anda 2859 $ ‘dan işlem görüyor.

sp500 borsa günlük endeksi
S&P 500 Endeksi Günlük Grafik (TradingView)

Bitcoin’deki Artış eğilimi devam edecek mi?

Bitcoin boğaları, yarılanma sonrasında satış söylemleriyle mücadele ediyor gibi görünüyor. Eski nesil madencilerin nesli tükenme eşiğinde olduğundan, hash oran COVID-19 çıkış seviyelerine düştü. Bu nedenle madencilerin satış baskıları da düşecektir.

Fiyat Mart ayından bu yana yükseliş eğiliminde ve şu anda yükselen yükseliş kanalının orta çizgisinden destek buluyor.

xbtusd kraken değişimi
Kraken XBT / USD 1 Günlük Grafik (TradingView)

16 Mayıs 2020’de saat 17:30’da Bitcoin fiyatı 9450 dola olarak kayda geçiyor.

Altın ve Bitcoin’in fiyatının ekonomik baskılara nasıl tepki vereceğini düşünüyorsunuz? Lütfen görüşlerinizi bizimle paylaşın.

CoinOtag’ı ayrıca TwitterFacebookTelegram ve Instagram‘dan da takip edebilirsiniz.