arama

Altcoin Yatırımı Yapanların Yüzü Yine Gülmedi

Bitcoin 1 Yıl İçerisinde 20 Bin Dolar Olacak mı ?

Bitcoin’in piyasa hakimiyeti artmaya ve altcoin yatırımı yapanları zorlamaya devam ediyor.

Kripto piyasalarında kaydedilen pozitif yönlü ivmelenmeler Bitcoin (BTC) yatırımcılarını bir nebze sevindirse de altcoin yatırımcılarının birçoğu için bekleneni karşılayamadı.

Fed’in Kararı Altcoin Yatırımı Yapanları Etkilemedi

FED’in finansal genişleme kararını açıklaması akabinde yükselişe geçen Bitcoin fiyatı, piyasa egemenliğini de benzer bir şekilde arttırdı. Bitcoin’in piyasa hakimiyeti haftalardan sonra yeniden %66’nın üzerinde görüldü. Birçok alternatif kripto para birimi ise Bitcoin’in 24 saat içerisinde %15’in üzerindeki yükselişine kıyasla ateş hattında kalmaya devam etti.

altcoin yatırımı
Altcoin Yatırımı ve Bitcoin Dominance

Bitcoin dominance olarak bilinen bu indikatör, BTC’nin toplam piyasa değerinin bütün kripto para piyasası genelindeki ortalamasını baz alıyor. Bu da BTC’nin piyasanın ne kadarına hükmettiğini gösteriyor ve farklı piyasa durumlarında bu indikatör azalarak veya artarak fiyat açısından ipuçları veriyor.

Bitcoin’in ilk günlerinde yüzde 95 olan bu indikatör 2018 yılının Ocak ayında yüzde 33 seviyesine kadar düşerek rekora imza atmıştı. Aslında son haftalarda görülen sert volatilite Bitcoin’in piyasa payını da ciddi anlamda etkilemişti. 12 ile 13 Mart tarihlerinde volatil yüzde 66 seviyesinden yüzde 62’ye kadar geriledi ve bu sadece 24 saat içerisinde kaydedildi.

Bitcoin’in şimdi yeniden yükselişe geçmesi ise piyasa egemenliğinin yüzde 70’lere kadar çıkabileceğini gösteriyor. Bu durum 2019 yılının ikinci çeyreğinde kendisini gösterdiğinde birçok altcoin yatırımcısı BTC’ye geçemedikleri için pişmanlık duymuştu. Altcoin yatırımı yapanlar bu hafta da BTC’ye kıyasla pek fazla kazanç elde edemedi ancak bu durum yakında değişkenlik gösterebilir. Yatırımcıların yapması gereken tek şey ise beklemek gibi duruyor.

Coinotag üzerinden Bitcoin haberleri, Coin Haber ve Coin Yorum başlıklarını takip edebilir; bizleri ayrıca InstagramTwitter, ve Telegram‘dan da takip edebilirsiniz!

Avatar for Enes Başoğlu
Enes Başoğlu Düzenleyici
Yazarımız CoinOtag ekibinin müdavimlerinden, emektarlarından birisidir. Kendisiyle iletişime geçmek için [email protected] kanalını kullanabilir ya da yorum atabilirsiniz.
Share via
Copy link
Powered by Social Snap