Pazartesi, Mart 1, 2021

Altcoin Sezonu Nedir ?

Daha önceki yazımızda Bitcoin’in Dominance seviyesinin ne olduğunu ve bunun piyasaya nasıl etki edebileceğinden bahsetmiştik. Bitcoin dominance seviyesi yatırım stratejilerine etkisi olan bir faktördür. Altsezon da Bitcoin dominance seviyesine bağlı olarak devreye girebilen bir durumdur.

Altsezon kısaca altcoinler olarak isimlendirilen, Bitcoin dışında olan kripto paraların, yüksek kar getiren zaman dilimine denmektedir. Bu zaman diliminin başlangıcı için genelde referans alınan metrikler altcoin piyasa değeri ve buna bağlı olarak da Bitcoin dominance seviyesidir. Altcoinlerin piyasa değerinin yüksek oranda artmaya başlamasıyla birlikte Bitcoin dominance seviyesi ciddi oranda azalmaya başlayarak altsezon zamanını başladığına dair işaret verir. Altsezon zamanında Bitcoin’in hareketleri piyasayı çok fazla etkilememektedir. Çünkü yatırımlar altcoinlere kaymaya başladıkça, Bitcoin piyasaya yön verememektedir. Hatta bu dönemde, Bitcoin’in değerinin düşmesi altcoinler için olumlu bir durumdur. Zira Bitcoin’den çıkan para, altcoinlere geçiş yapacağı için değerlerini bir hayli artıracaktır.

Bitcoin’in bir önceki All Time High (ATH) seviyesinin (~20K $) Aralık 2017’de gelmesinin ardından, yatırımcılar Bitcoin’e olan ilgiyi kaybedip altcoinlere yönelmişlerdi. Bu zaman diliminde Ethereum ve Litecoin gibi öncü büyük altcoinler hızlıca değer kazanıp altsezonun başlama işaretini vermişlerdi. Akabinde diğer altcoinler de hızlıca değerlenip yatırımcılara yüksek karlar getirmişlerdi.

Bitcoin’in yeni ATH seviyesinin yakın geçmişte gelmesinin ardından, yatırımcılar altcoin sezonunun başlamasını beklemektedir. Güncel durumda Ethereum ve Litecoin’in değer kazanması ve Bitcoin Dominance seviyesinin düşmeye devam etmesi, bize altcoin sezonu için bir işaret vermektedir. Tabii olarak altcoin sezonun tam olarak ne zaman başlayacak kimse bilememektedir. Tek bilinen, yüksek karlı bir dönem olan altcoin sezonunda fırsatları kaçırmamak gerektiğidir.

 • İlginizi Çekebilir | Kripto Para Fiyatları
 • En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Twitter sayfamıza katılın!

  Alican Çınarbaş
  Alican Çınarbaş, genç yaşta yöneldiği kripto para ve borsa dünyasında önemli isimlerle birlikte çalışıp, elde ettiği deneyimlerle Coin Otağ ekibine katıldı. Blog yazıları ile desteklerini esirgemeyen Alican Çınarbaş, Coin Otağ'ın sosyal medya ekibinde de rol alıyor.

  Güvenle Kripto Para Satın Al

  Hisseler
  StockSymbolPriceChart (24H)
  RTALB.IS₺21.20
  THYAO.IS₺13.49
  KCHOL.IS
  KOC HOLDING
  KCHOL.IS
  KCHOL.IS₺21.58
  ASELS.IS
  ASELSAN
  ASELS.IS
  ASELS.IS₺16.98