Pazar, Ocak 24, 2021

Akşam Dolar Yorumları / IKON Menkul – 25.12.2020

USDTRY – TCMB’den “Şahin” Duruş…

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası yılın son faiz toplantısını gerçekleştirdi. Piyasanın genel beklentisi 150 baz puan faiz artışı yönündeydi. Ancak TCMB piyasanın önünden giderek 200 baz puan faiz artış kararı verdi. Böylelikle politika faizi %17 seviyesine çıkartılmış oldu. Faiz kararı öncesi gün içerisinde 7.64 seviyelerinde fiyatlanan USDTRY kuru, karar sonrasında adım adım 7.55 seviyesine kadar geri çekildi. Bu düşüş sonrası tepki gelmiş olsa da kritik 7.61 seviyesinin üzerine şuan için çıkamadı.

TCMB’nin toplantı metnindeki ifadeler ise “şahin” olarak göze çarptı. Bununla birlikte TCMB, iç talep koşulları, döviz kuru, birikimli maliyet etkileri ve global bazda gıda ve emtia fiyatlarındaki artışın enflasyon görünümünü olumsuz etkilediğini ve hedefler doğrultusunda güçlü bir parasal sıkılaştırma yapıldığını belirtti.

Hatırlatmak isteriz ki Kasım ayı enflasyonu yıllık bazda %14.03 seviyesine kadar yükselmişti. TCMB metninde, düşük enflasyon ortamına ihtiyaç olduğunu da metinde vurguladı. Bundan sonraki süreçte kur, enflasyon ve TCMB’nin iletişimi takip edilmeye devam edilecek. Bununla birlikte maliye politikasındaki adımlar da önemli olacak.

USDTRY kuru teknik olarak bakıldığında bir süredir 100 günlük ortalamanın altındaydı ve 7.61 desteğini test ediyordu. Bugün 7.61 desteği kırıldı. 7.61’in üzerine tekrar atak gelmediği sürece TRY lehine hareketler kademeli olarak devam edebilir. Bu durumda ilk destek 7.50 seviyesi olmakla birlikte aşağıdaki 7.40 seviyesi de bir diğer önemli destek bölgesidir.

Destekler: 7.50 – 7.40 – 7.28
Dirençler: 7.61 – 7.67 – 7.78

Kaynak: IKON Menkul Akşam Bülteni

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Twitter sayfamıza katılın!

Devrim Çaçal
Uluslararası sularda bir kaç yıl kaptan olarak seyir yaptıktan sonra denizde elde ettiği disiplinle yatırım dünyasına yöneldi. Borsaya genç yaşlardan beri ilgi duyan Devrim Çaçal, şimdilerde geleneksel piyasalardan kripto para sektörüne kadar uzanan geniş yelpazede bir çok girişimde bulunuyor ve girişimleri destekliyor. Şimdilerde ise Coinotag.com bünyesinde de yazıları ile yatırımcılara ulaşıyor.

Güvenle Kripto Para Satın Al

Hisseler
StockSymbolPriceChart (24H)
RTALB.IS₺26.00
THYAO.IS₺12.89
KCHOL.IS
KOC HOLDING
KCHOL.IS
KCHOL.IS₺22.02
ASELS.IS
ASELSAN
ASELS.IS
ASELS.IS₺18.39