Perşembe, Şubat 25, 2021

AKBNK, ASELS, TATGD, OYAKC, PNSUT Haftalık Hisse Önerileri Ve Yorumları

Borsada tepki alımları direnç seviyelerini henüz geçebilmiş değil. Gösterge tahvil faiz oranlarında ise yatay seyir döviz kurlarında ise düşüş eğilimleri korunuyor.

Piyasalardaki iyimserlik sürüyor. Borsalarda çıkış trendleri sürerken önemli direnç seviyelerine ulaşılması nedeniyle biraz yorgunluk görülmeye başladı. Borsa İstanbul dış piyasalara uyumlu hareket ediyor. Döviz kurlarında satış baskısı, gösterge tahvil faiz oranında ise yatay hareket hakim. Para piyasaları sermaye piyasalarına desteğini sürdürüyor. Borsa İstanbul’daki çıkış hareketi önemli ölçüde yerli yatırımcının omuzlarında. Yabancı takas saklama oranındaki düşüş eğilimi sürüyor. BIST100 Endeksi yükselirken yabancı takas saklama oranı yüzde 46 seviyelerine kadar çekildi. TCMB’nin perşembe günü açıkladığı verilere göre, son üç haftadır yabancı yatırımcılar daha çok hisse satıp tahvil bonoda (DİBS) alım yapma eğiliminde. Üç haftalık hisse satışı 795 milyon doları bulurken 593 milyon dolarlık tahvil bono alımı yapmışlar. Kasım ayından bu yana devam eden yüksek faiz süreci yabancı yatırımcının tavrına yansımaya başlamış görülüyor. Bankalar başta olmak üzere yabancı yatırımcıların yoğun olduğu hisselerde son dönemdeki durgunluğa bakınca durum kendini gösteriyor. Gündem olarak piyasa bozucu bir haber akışı görülmüyor. Ancak mevcut gündem ve beklentilerin belli ölçüde fiyatlandığını söylemek mümkün. Bu açıdan bakınca çıkış trendi korunmakla birlikte piyasada daha seçici hareketler olması muhtemeldir. ABD’nin yeni başkanı Joe Biden’in piyasa dostu adımları son dönemde dış piyasalardaki olumlu seyrin devamında önemli rol oynuyor. 1.9 trilyon dolarlık teşvik paketi piyasalara destek veriyor. Benzer şekilde Avrupa Merkez bankası Başkanı Lagarde’ın “Mali desteklerin en azından yılın sonuna kadar devam etmesine ihtiyaç var. Gerekirse varlık alım programının büyüklüğü artırılabilir” açıklaması da piyasa dostu olarak algılanabilir. Dünyanın en önemli iki merkez bankasının duruşunda bir değişiklik yok. Düşük faiz bol likidite ortamı sürecek diyorlar. Bu durum piyasalar için önemli bir referans tabi ki. Salgın hastalıkta vaka sayıları, ülkelerdeki kısıtlama haberleri, aşılamada yavaşlama gibi gelişmelere piyasalar bu aşamada duyarsız. Piyasalar bardağın dolu tarafını görmeye devam ediyor. Bu açıdan piyasalarda olumlu hava korunmakla birlikte kâr satış olasılıklarını dikkate almakta yarar var.

Endekste çıkış hareketi devam ediyor. İlk destekler 1.510-1.500 seviyelerinde. Bu seviyenin üzerinde çıkış trendi korunabilir. Aksi takdirde sonraki destek noktaları 1.400 ve 1.350 seviyelerinde. İlk direnç 1.580 seviyesinde 1.580 zirve olması açısından önemli. Bu seviyelere hareketlenmelerde kâr satışları görülebilir. Sonraki dirençler ise 1.600-1.700 seviyesinde görülüyor. Endekste çıkış hareketi gücünü korumakla birlikte direnç seviyelerinde kâr satışları görülebilir.

AKBNK, ASELS, TATGD, OYAKC, PNSUT

Kaynak: Meksa Yatırım Haftalık Bülten – (15-19 Şubat 2021)

Yatırım tavsiyesi CoinOtağ’a ait değildir, CoinOtağ hiçbir kazanç veya kayıptan sorumlu tutulmaz.
100 bin TL ile Altından Dövize 50’den fazla ürüne yatırım yapmayı öğrenmek için tıkla.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Twitter sayfamıza katılın!

Görkem Ilık
Görkem Ilık, İstanbul Ticaret Üniversitesi'nde Bankacılık ve Finans okurken, kripto para ve piyasalara olan yönelimini keşfediyor.Sektörel yazılar ile coinotag.com'a destek olurken, Görkem Ilık bir yandan yatırım ve trade yaparak sektörde emin adımlarla ilerliyor.

Güvenle Kripto Para Satın Al

Hisseler
StockSymbolPriceChart (24H)
RTALB.IS₺20.32
THYAO.IS₺13.10
KCHOL.IS
KOC HOLDING
KCHOL.IS
KCHOL.IS₺22.38
ASELS.IS
ASELSAN
ASELS.IS
ASELS.IS₺17.42