Ana SayfaRehberAğ Etkisi (Network Effect) Nedir?

Ağ Etkisi (Network Effect) Nedir?

-

Kripto sektöründe önemli bir etkiye sahip olan Ağ Etkisi (Network Effect) nedir?

Bu yazımızda sizlere Ağ Etkisi (Network Effect) hakkında bilmemiz gerekenleri ve araştırmalarımızda özen gösterilmesinin faydası olacak bir diğer konudan bahsettik.

Kripto paralar söz konusu olduğunda ağ etkisi dikkate alınması gereken son derece önemli bir öğedir. Para ve blockchainler, en nihayetinde insanları organize eder. Dolayısıyla bir ağı ne kadar çok kişi kullanırsa, ağ da bir hizmet olarak o kadar işe yarar hale gelir. Bu doğrultuda Ağ Etkisi (Network Effect) konusunda doğru ve detaylı araştırmalar yapmak önemli bir pay taşır.

Platformları analiz ederken ilk bakmamız gereken yer yarattığı network etkisi. Platforma katılan her kullanıcının, platformu halihazırda kullananlara artan oranda fayda sağlamasına network etkisi diyoruz. Network büyüdükçe toplanan veri arttığı için, arz ve talep arasındaki eşleşmenin de başarısı artar. Ölçek büyüdükçe yaratılan değer artıyor, bu da daha fazla katılımcıyı sisteme çekerek yaratılan değeri daha da arttırıyor.

Ağ etkisi, daha fazla kullanıcının bir ürün ya da hizmete nasıl değer kattığını açıklayan ekonomik bir etkidir. En genel tanımla ağ; karşılıklı bağımlılık sistemine katılan kaynaklar arası ilişkilerdir.  Ağ etkisi olduğunda, ağa katılan her bir yeni kullanıcı ürünün değerini artırır. Ağ etkisi, bir ürünün daha fazla kişi tarafından kullanılmasıyla daha değerli hale gelmesidir. Bu da dolaylı olarak daha fazla yeni kullanıcıyı ağa katılmaya teşvik ederek değerin daha da artmasını sağlar.

Ağ etkisi, merkeziyetsiz Finans (DeFi) dünyasında da dikkate alınması gereken önemli bir konudur. Bir ürün, hizmet ve hatta akıllı kontrat büyük bir avantaj elde ederse, diğer projelerin bu avantajı aşması zor olabilir. DeFi ile ilgili haberlerimize tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Diğer “Nedir?” haberlerimize ulaşmak için tıklayabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON HABERLER

Nijeryalılar Gerçekten Bitcoin’i 34.000 Dolara mı Alıyor?

Nijerya'da yerlilerin Bitcoin'i 34 bin dolara aldığı haberi ne kadar doğru? Nijeryalılar gerçekten Bitcoin'i bu kadar yüksek primle mi alıyor?

Stabil Kripto Paraların Dolaşımdaki Arzı, Bitcoin Fiyatına Etki Ediyor!

Sabit kripto paraların dolaşımdaki arzı ile kripto para birimlerinin fiyatları arasında ciddi bir korelasyon varmış gibi görünüyor. İşte detaylar!

Yearn Finance’nin Eski Kurucusu “Hayır, DeFi Ölmedi” Dedi!

DeFi protokolü olan Yearn Finance'in eski kurucusu Andre Cronje, diğer insanların aksine DeFi'nin ölmediğini düşünüyor. İşte o sebepler.

FED Faiz’e Saatler Kala, Ünlü Big Short Yatırımcısı Bitcoin için SAT Diyor!

Big Short yatırımcısı, FED faizine saatler kala "SAT" diye tweet attı! Bu ne anlama geliyor? Efsane trader ne demek istiyor? İşte detaylar...

Güncel Analizler