Salı, Nisan 20, 2021

Afrika, güvenli liman varlığı olarak Bitcoin’e güvenebilir mi?

Bitcoin’in güvenli liman varlığı olarak statüsü, uzun süredir en önemli satış noktalarından biri olmuştur. Aslında, bu, dünyanın en büyük ve en baskın kripto para biriminin ekosisteme daha fazla kullanıcı kabul etmesini sağladı, özellikle de çökmekte olan ekonomilerdeki vatandaşların değer kaybeden fiat para birimlerine olan inancını hızla yitirdiği gerçeği ışığında. 2020’de sarsılan bir salgınla birlikte, Bitcoin’in güvenli liman statüsü bir kez daha ön plana çıkmış gibi görünüyor.

Chainalysis’e göre Afrika, geçtiğimiz yıl yaklaşık 8 milyar dolar değerinde kripto alınan ve zincir üzerinden gönderilen 8.1 milyar dolarlık kripto para ile dünyanın en küçük kripto para piyasalarından biri olmaya devam ediyor. Bununla birlikte, verilerin size söylemediği şey, Afrika’daki birçok kullanıcı için, Bitcoin gibi kripto para birimlerine maruz kalmanın, kıtanın çoğu yerinde yaygın olan ekonomik istikrarsızlık sayesinde son derece faydalı olduğu gerçeğidir.

Witwatersrand Üniversitesi tarafından yayınlanan yakın tarihli bir araştırma makalesi, Bitcoin’in güvenli liman değer önerisinin ne kadar güçlü olduğunu ve Bitcoin’in Afrika’nın yükselen hisse senedi piyasalarına sığınıp sığınmayacağını inceledi.

Makale, hem Bitcoin hem de altın gibi değerli parasal metallerin COVID-19 salgını sırasında Afrika’nın en büyük ve orta ölçekli hisse senedi piyasalarına karşı bir koruma sağlamadığını buldu. Kağıt gözlemlendi,

“Bitcoin, tamamlayıcı bir güvenli liman varlığı olarak hareket ediyor, ancak iki kriz dönemi boyunca değerli metaller, özellikle altın ve paladyum için daha üstün bir ikame değil.”

Kaynak: Chainalysis

İlginç bir şekilde, yakın tarihli bir Chainalysis raporu, benimsenme ve faaliyet açısından oldukça küçük ayak izine rağmen, Bitcoin’in Afrika’daki artan önemini vurgulamıştı. Perakende yatırımcıların ve perakende büyüklüğündeki transferlerin Afrika’nın Bitcoin manzarasına hakim olduğunu ve bölgedeki en büyük kripto ile ilgili faaliyet yığınını oluşturduğunu belirtti. Rapor okundu,

“Perakende boyutundaki transferler (10.000 USD’nin altındaki transferler) Afrika’nın kripto para faaliyetinin diğer bölgelerden daha büyük bir payını oluşturuyor ve para transferi ihtiyacı bunun büyük bir parçası.”

Söz konusu çalışma aynı zamanda altın, gümüş ve Bitcoin gibi geleneksel güvenli liman varlıklarına da baktı ve bu varlıkların hiçbirinin salgın sırasında gelişmekte olan hisse senedi piyasaları için bir güvenlik ağı sağlamadığının altını çizdi, bu da yatırımı dengelemeyi oldukça zorlaştırıyor. kayıplar.

Bitcoin söz konusu olduğunda, madeni paranın nispeten yüksek volatilitesinin bu dönemde güvenli bir liman olarak hareket etmeyi zorlaştırdığı ve “şimdilik tamamlayıcı bir güvenli liman olarak en iyi şekilde hizmet edeceği” gözlemlendi. Altın gibi diğer varlıklarla en iyi korunma ve güvenli liman olarak işe yarayabilir, ancak yine de parasal metallerin benzerlerinin yerini almaktan uzaktır.

 

 • İlginizi Çekebilir | Kripto Para Fiyatları
 • En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Twitter sayfamıza katılın!

  Enes Ergovan
  Enes Ergovan, yıllarca sosyal medya yöneticiliğinden aldığı önemli deneyimlerle kripto para ve piyasalara merak salan Enes Ergovan, sektörel yazılar yayınlamaya devam ederken sosyal medya sektöründe de çalışmalar yürütüyor. Enes Ergovan, coinotag.com'da editör olarak sektörel bazda yazılar paylaşıyor.

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz

  USD
  TRY
  EUR

  Güvenle Kripto Para Satın Al

  Hisseler
  StockSymbolPriceChart (24H)
  RTALB.IS₺25.10
  THYAO.IS₺11.60
  KCHOL.IS
  KOC HOLDING
  KCHOL.IS
  KCHOL.IS₺18.02
  ASELS.IS
  ASELSAN
  ASELS.IS
  ASELS.IS₺14.96