AEFES, MGROS, SOKM, KRDMD, TTKOM, PETKM, TUPRS Hisse Önerileri Ve Yorumları

hisse-onerileri.jpg
Abone Ol
Daha Fazla

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Uzman yatırım şirketinden önemli hisse senedi önerileri ve hisse yorumlarına aşağıdan ulaşabilirsiniz. Borsa değerlendirmesi, hedef fiyatlar ve potansiyel getiriler uzman yatırım şirketi tarafından iletilen verileri kapsamaktadır.

Teknik Strateji

Düne alımlarla başlayan BİST100 endeksi gün içinde 1,428 seviyesini test etse de yurtdışı piyasalardaki satışların etkisiyle günü %0.34 düşüşle 1,416 seviyesinden kapattı. İşlem hacmi son 1 aylık ortalamanın üzerinde, 18.1 milyar TL olarak gerçekleşirken, endekse dahil olan 27 hisse değer kazandı, 72 hisse ise değer kaybetti. Güne başlarken, sabah saatlerinde dolar/TL 8.32 seviyesinden işlem görürken, yurtdışı vadeli piyasalarda ise dünkü satışlar sonrasında tepki alımları izleniyor.

Küresel piyasalarda dün sert satışlar izlendi. Satışların merkezinde küresel çapta teknoloji sektör hisseleri yer aldı. Avrupa seansında başlayan satışlar, ABD seansında da devam etti ancak gün sonuna doğru kısmi toparlanma izlendi. Sonuç olarak Nasdaq %2’ye yakın değer kaybederken, S&P500 %0.7 kayıpla, Dow Jones ise %0.06 artışla günü kapattı. Buradan hareketle, ekonomik toparlanma beklentileri sebebiyle piyasadan net çıkış yerine sektörel rotasyon eğiliminin daha ağır bastığını söyleyebiliriz. Yine de özellikle yıl başından bu yana en sert düşüşünü kaydeden Almanya DAX endeksi yakından izlenmelidir. Veri akışı tarafında baktığımızda; ABD’de açıklanan fabrika ve dayanıklı mal siparişleri verileri beklentilere paralel gerçekleşti, bir önceki verilerin yukarı revize edilmesi büyüme beklentilerine katkı yaptı. Ancak dün piyasalardaki satışla beraber en önemli gündem, ABD Hazine Bakanı Janet Yellen’ın ekonomi ve para politikasına ilişkin açıklamaları oldu. Yellen, katıldığı bir etkinlikte, mali genişlemenin ekonomik büyüme beklentilerinin güçlendirdiğini ancak ekonominin aşırı ısınmasının önüne geçmek amacıyla faizlerin artırılabileceğini söyledi. Her ne kadar daha sonraki açıklamasında bunun “öneri yada öngörü” olmadığını ifade etse de son dönemde artan enflasyon beklentileri ve FED’e yönelik tapering(varlık alımlarının azaltılması) tartışmalarının ışığında, bunu geleceğe yönelik bir sinyal olarak görüyoruz. Kısa vadede olmasa da yaz aylarında bunu bir risk olarak değerlendiriyoruz. Bugün içeride TCMB beklenti anketi, Avrupa ve ABD’de ise Markit PMI endeksleri takip edilecek. Ayrıca Aygaz, Tüpraş, Kardemir ve Migros’un finansalları açıklanacak.

BIST-100 endeksinin güne pozitif seyirle başlamasını bekliyoruz. Dün akşam seansında yatay seyreden endeks kontratı ve yurtdışı vadeli piyasalardaki tepki alımları açılışta endeksi destekleyebilir. 1,415-1,395 destek seviyeleri iken 1,425-1,445 ise direnç seviyeleri olarak izlenebilir. 1,445 ana direnç özelliğini koruyor, yatırımcılara 1,395 seviyesini kısa vadeli zarar-kes seviyesi olarak değerlendirmelerini öneriyoruz.

BIST-100 Teknik Yorum

 BIST-100 endeksinin güne pozitif seyirle başlamasını bekliyoruz.
 Dün akşam seansında yatay seyreden endeks kontratı ve yurtdışı vadeli piyasalardaki tepki balımları açılışta endeksi destekleyebilir. 1,415-1,395 destek seviyeleri iken 1,425-1,445 ise direnç seviyeleri olarak izlenebilir. 1,445 ana direnç özelliğini koruyor, yatırımcılara 1,395 seviyesini kısa vadeli zarar-kes seviyesi olarak değerlendirmelerini öneriyoruz.

VIOP-30 Kontratı Teknik Yorum

 Kontratta alımların devam etmesi halinde 1.500 seviyesini ilk direnç olarak takip ediyor olacağız. Bu seviyenin üzerinde 1.510 ve 1.520 ilk direnç seviyeleri olarak izlenebilir.
 Olası aşağı yönlü hareketlerde ise 1.480-1.470 ve 1.460 seviyeleri destek olarak takip edilmelidir.

AEFES, MGROS, SOKM, KRDMD, TTKOM, PETKM, TUPRS

Kaynak: Teknik Strateji Bülteni – (5.05.2021)

100 bin TL ile Altından Dövize 50’den fazla ürüne yatırım yapmayı öğrenmek için tıkla.

Bu Yazıya Tepki Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Coin Otağ ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!