Ana SayfaRehberADX (Ortalama Yön Endeksi) İndikatörü Nedir? Nasıl Yorumlanır?

ADX (Ortalama Yön Endeksi) İndikatörü Nedir? Nasıl Yorumlanır?

-

Piyasada var olan trendin gücü hakkında bilgi veren “ADX (Ortalama Yön Endeksi)” indikatörünün ne olduğunu ve nasıl kullanıldığını inceleyelim.

ADX İndikatörü Nedir?

ADX 27.08-1

ADX indikatörü, var olan trendin gücünü ölçmek ve bu sayede piyasada bir trend olup olmadığını anlamak için kullanılır. Bu nedenle trend takip edici bir gösterge olarak kullanılabilir. Fakat bu noktada, ADX indikatörünün trendin yönünü değil trendin gücünü gösterdiğine dikkat edilmelidir. Yukarıdaki görselde de görüleceği üzere tek bir eğri ile temsil edilen bir göstergedir ve belirli değerlere sahiptir (bknz: Trend Çizgisi Nedir ve Nasıl Çizilir?).

ADX İndikatörü Nasıl Yorumlanır?

 • Piyasada bir trend varsa ve bu trend devam ediyorsa ADX eğrisi yükselerek trendi onaylar.
 • Piyasa yataysa veya var olan trend sona ermek üzereyse ADX eğrisi düşerek trendin zayıfladığını işaret eder.
 • ADX eğrisi ne kadar yüksek ise var olan trend o derece kuvvetli, ne kadar düşük ise piyasa o derece yataydır.
 • ADX eğrisinin değeri 20 seviyesinin altındaysa, piyasada trendsizlik var demektir.
 • +DI ve -DI eğrileriyle beraber kullanıldığında DMI indikatörünü oluşturur ve daha sağlıklı sonuçlar verir (bknz: DMI İndikatörü Nedir? Nasıl Kullanılır?).
 • Birçok indikatörde olduğu gibi pozitif ve negatif uyumsuzluklar kullanılarak da yorumlanabilir (bknz: Pozitif Uyumsuzluk ve Negatif Uyumsuzluk Nedir?).

Örnekler

 1. Aşağıdaki görselde fiyatın bir yükselen trend içerisinde olduğunu fakat ADX eğrisinin, fiyatın tam tersine düşüş içerisinde olduğunu görüyoruz. Bu bir negatif uyumsuzluk işaretidir ve yükselen trendin her an sonlanabileceğini işaret etmektedir. Ayrıca bu durum, ADX eğrisinin fiyattaki yükseliş trendini onaylamadığının bir işaretidir. Böylece ADX göstergesi, “Dikkatli olun. Bu yükselen trend pek sağlıklı değil.” diyerek yatırımcıları uyarmıştır.
  ADX 27.08-2
 2. Aşağıdaki görselde ise fiyat yükseliş içerisindeyken, ADX eğrisinin de yükseldiğini görüyoruz. Bu durum, piyasada bir trendin olduğunun ve var olan yükseliş trendin güçlü olduğunun bir göstergesidir. Aynı şekilde, bir düşen trend esnasında da ADX eğrisi yükseliş göstererek düşen trend onaylamalıdır.
  ADX 27.08-3

 

Mücahit Olug
Mücahit Olug
Mücahit Olug, 25 yaşında ve Gazi Üniversitesi Matematik Bölümü mezunu. Kripto para piyasasını 2 yıldır yakından takip ediyor ve analizlerini Coin Otağ takipçileriyle paylaşıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON HABERLER

Millet İttifakı’nın Kripto Para ile İlgili Tüm Vaatleri!

Millet İttifak’ının kripto para vaatlerini neler??Bu yazımızda Millet İttifakı'nın kripto ve blok zincir vaatlerini derledik.

Bitcoin 23.960 Dolara Yükseldi Fakat Yatırımcılar Açgözlü Değil!

Bitcoin fiyatının 29 Ocak'ta 23.960 $'a kadar yükselmesi, Korku ve Aç Gözlülük Endeksi'ne göre söylemeye çalışıyor? İşte detaylar!

Kripto Paralara Devlet Destekleri Gelmeye Devam Ediyor!

Kripto para birimlerini çevreleyen endüstri kargaşasına rağmen, ileri görüşlü birçok ülke dijital varlıkları benimsemek için adımlar attı.

AAVE Borçlarından Kurtulabilecek mi? İşte Önemli Detaylar!

Borç verme platformu AAVE son zamanlarda olumlu haberler alıyor. AAVE yatırımcılarının kafasına takılan CRV borçlanma durumu çözülüyor mu?

Güncel Analizler