Diğer

  ABD’de Enflasyon Oranları Artış Gösterebilir: Bitcoin Nasıl Tepki Verecek?

  • Enflasyon geri dönerken ABD Federal Rezervi (Fed) etkili bir şekilde likiditeyi azaltıyor. Sonuç olarak, enflasyonun kripto paralara etkisi belirsiz kalmaktadır.
  • Ekonomistler, Temmuz ayı Tüketici Fiyatları Endeksi’nin (TÜFE) %3,3 civarında gerçekleşerek bir önceki ayki %3’lük rakamın üzerine çıkarak merkez bankasının %2’lik hedefini de aşacağını tahmin ediyor.
  • Put-call oranı 24 Temmuz’dan bu yana 1’in altında kaldı, bu da alım (call) enstrümanlarına olan güçlü talebi gösteriyor. Bu veriler, yatırımcıların Bitcoin’in potansiyel fiyat artışına olan iyimserliğini gösteriyor.

  ABD’nin kritik enflasyon verileri Perşembe günü açıklanacak: Bitcoin opsiyonlarındaki alım baskısı olumlu hissiyatı artırıyor.

  Bitcoin Piyasası, ABD Enflasyon Raporunu Bekliyor

  Bitcoin (BTC)

  S&P 500 endeksi şu anda Aralık 2021’de ulaşılan tüm zamanların en yüksek seviyesinin sadece %6 altında işlem görüyor. Geleneksel olarak, böyle bir durum riskli varlıklar için, emtialar ve kripto paralar dahil olmak üzere, boğa işareti olarak görülürdü. Ancak bu kez, yatırımcıların son zamanlarda Nisan 2021 ile Mayıs 2023 arasında %4’ü aşan enflasyon artışına karşı koruma amaçlı olarak hisse senedi piyasasını kullandığı görülüyor.

  Bitcoin ve kripto para yatırımcıları için enflasyon genellikle fiyatı etkileyen olumlu bir faktör olarak görülmüştür. 2021 yılında para arzının arttığı ve enflasyonun yükseldiği bir dönemde yaşanan önceki tüm zamanların en yüksek seviyeleri olan 65,000 ve 69,000 dolar bunun kanıtıdır. Ancak şu anki durum farklı, çünkü enflasyon geri dönerken ABD Federal Rezervi (Fed) etkili bir şekilde likiditeyi azaltıyor. Sonuç olarak, enflasyonun kripto paralara etkisi belirsiz kalmaktadır.

  Ekonomistler, 10 Ağustos’ta açıklanacak Temmuz ayı Tüketici Fiyatları Endeksi’nin (TÜFE) %3,3 civarında gerçekleşerek bir önceki ayki %3’lük rakamın üzerine çıkarak merkez bankasının %2’lik hedefini de aşacağını tahmin ediyor. Haziran ayında son 40 yılın en düşük seviyesine yaklaşan %3,5’lik işsizlik oranı göz önüne alındığında, Fed’in ekonomiyi sıkılaştırmaya yönelik hareketi daha da kesinleşiyor.

  Belirsiz zamanlarda, geleneksel bir güven limanı olan altının 2020’den bu yana birden fazla kez 2,000 dolar seviyesinin üstesinden gelmekte zorlandığı görülüyor, bu da risklere karşı koruma sağlama konusunda güven eksikliğini gösteriyor.

  Gayrimenkul piyasası da etkilenmiş durumda, sınırlı konut arzı ve yükselen mortgage faizleri ile karşı karşıya, Redfin’in geçen yıla göre %21 düşüşle 2. çeyrek geliri bunu kanıtlıyor. Şirket, 3. çeyrek için işlem değerinde %15 ila %20 daha fazla düşüş bekliyor.

  Geleneksel olarak güvenli varlıklar olarak kabul edilen tahviller bile ABD borcunun sürekli artması nedeniyle cazibesinin bir kısmını kaybetmektedir. Yatırım dehası ve hedge fon milyarderi Bill Ackman, 30 yıllık ABD Hazine tahvillerine kısa pozisyon aldığı ve uzun vadeli enflasyon endişelerini dile getirdiği iddia ediliyor.

  ABD Hazine Bakanlığı’nın 31 Temmuz raporu, 1 trilyon dolarlık bir çeyreklik net borç tahmini açıkladı ve ABD borcunun beklenmedik bir şekilde Fitch Ratings tarafından düşürülmesi finansal piyasalarda endişeleri daha da artırdı.

  Sonuç olarak, yatırımcılar artık alternatif pazarlar arıyor ve Bitcoin balinaları, kripto para biriminin fiyatı 29.800$ civarında kalmasına rağmen türevleri kullanarak kaldıraçlı long pozisyonlarını artırdı.

  Bitcoin’in fiyat desteği 29.000 dolar seviyesinde sağlam temellere dayanıyor

  Bitcoin üç aylık vadeli işlemleri genellikle spot piyasalara göre hafif primli olarak işlem görür, çünkü satıcılar anlaşmayı ertelemek için daha fazla para talep ederler. Sağlıklı piyasalar genellikle BTC vadeli işlemlerinin spot piyasa fiyatına göre yıllık %5 ila %10 primli olarak işlem gördüğü bir durum olan “contango” durumunu gösterir, bu durum sadece kripto piyasalarına özgü değildir.

  bitcoin-options

  BTC vadeli işlem primi (veya temel oran) Deribit ve OKX gibi platformlarda %8’e ulaştı, bu da profesyonel traderların kaldıraçlı long pozisyonlara girmek için ek maliyet ödemeye istekli olduklarını gösterir, böylece Bitcoin’e karşı olumlu bir duygu yansıtır.

  Traderlar ayrıca, piyasanın duygusunu, daha fazla faaliyetin alım (call) opsiyonları veya satım (put) opsiyonları yoluyla gerçekleşip gerçekleşmediğini ölçerek değerlendirebilirler. 0.70 put-call oranı, açık pozisyonlarda ayıların (put), boğa (call) işlemlerine yetişemediğini ve bu nedenle boğa işareti olduğunu gösterir.

  bitcoin-volume-pc-ratio

  Put-call oranı 24 Temmuz’dan bu yana 1’in altında kaldı, bu da alım (call) enstrümanlarına olan güçlü talebi gösteriyor. Bu veriler, yatırımcıların Bitcoin’in potansiyel fiyat artışına olan iyimserliğini gösteriyor.

  Bitcoin’in enflasyon artışından olumlu etkilenebileceğine dair büyüyen bir işaret bulunuyor. Ancak yatırımcılar, Federal Rezerv’in ekonomi için yumuşak bir iniş planının olasılığını düşünmeye başladığında ve şiddetli bir resesyonun yakın olduğuna inandığında, başlangıçta Hazine tahvillerini ve nakit pozisyonlarını tercih edebilirler.

  Kısa ve orta vadede, ABD’de enflasyon yaygın hale gelirse bile, Bitcoin’in önemli bir yükseliş yaşayacağına dair çok fazla kanıt bulunmuyor. Bununla birlikte, kripto paranın 29.000 dolar seviyesinde sağlam bir destek göstermesi, boğa yatırımcılar için umut verici bir işarettir.

  Son dakika kripto para gelişmelerinden haberdar olmak için Twitter hesabımızın ve Telegram kanalımızın bildirimini açmayı unutmayın.

  HABERLER

  Bloomberg, Spot Bitcoin ETF’lerinin Durumunu Güncelledi: SEC, Tüm Başvuruları Reddedebilir!

  Bloomberg'den gelen güncel bilgilere göre, SEC'in ertelediği spot Bitcoin ETF'leri başvuruları reddedilmeyi bekliyor ve 1 tanesi çoktan reddedili!

  SON DAKİKA: Japon Otomotiv Devi Honda, Bitcoin ve Ethereum Kabul Edecek!

  Japonya merkezli otomotiv devi Honda'nın Bitcoin ve Ethereum'u ödeme yöntemi olarak kabul edeceği haberleri piyasada yankı uyandırıyor!

  Geçtiğimiz Hafta Bitcoin Öncülüğündeki Kripto Fonları Sermaye Girişi Gördü!

  CoinShares'in yeni raporuna göre, geçtiğimiz hafta dijital varlık yatırım ürünlerindeki girişlere Bitcoin öncülük ederken, ETH en az sevilen altcoin oldu.

  SON DAKİKA: Grayscale, Spot Ethereum ETF’si için Başvuru Yaptı! Tüm Detaylar!

  Dünyanın en büyük dijital varlık yöneticisi Grayscale Investments, Ethereum Trust fonunu spot Ethereum ETF'sine dönüştürmek için harekete geçti!

  Güvenilir Borsa

  - Sponsorlu -ads-1

  Ethereum 1700 Doların Üzerinde Kalmayı Başardı! Sırada Ne Var? Güncel ETH Fiyat Analizi!

  Ethereum fiyatı 1700 dolarlık kritik direncin üzerine tutunmakta başarılı oldu: ETH için bir sonraki direnç seviyesi kaç dolar? Güncel ETH analizi!

  2 Ekim Güncel Bitcoin Fiyat Analizi: BTC için Bir Sonraki Fiyat Hedefi Nedir?

  Bitcoin fiyatı Ekim ayının ilk haftasına yükseliş ile başladı: Bitcoin'in bir sonraki hedefi ne olacak? BTC'nin güncel destek ve direnç seviyeleri!

  1 Ekim Güncel Polygon (MATIC) Fiyat Analizi: MATIC Coin Yükseliş Rallisi mi Başlatıyor?

  Polygon (MATIC), son 24 saat içerisinde önemli bir direnç seviyesini aşarak yükselişe geçmiştir: MATIC coin yükseliş hareketini sürdürecek mi?

  1 Ekim Chainlink (LINK) Fiyat Analizi: LINK Coin Bu Desteğe Tutunamazsa Yükseliş Hareketi Sonlanabilir!

  Chainlink (LINK) son zamanlarda oluşturduğu yükseliş trendini bozmaya yakın görünüyor: Bu destek tutunamazsa LINK coin daha fazla düşebilir!

  OGN Kritik Direncin Üzerine Tutunamadı! Şimdi Ne Olacak? Güncel OGN Coin Analizi!

  Origin Protocol (OGN) son 24 saatte %20'den fazla artış göstermiş ve dikkatleri çekmeyi başarmıştır: OGN'nin yükselişe devam etmesi için bu direnci aşması gerekiyor!
  Celal MUTLU
  Celal MUTLU
  Celal Mutlu, genç yaşta ilgi duymaya başladığı kripto para, borsa ve sosyal medya dünyasında elde ettiği deneyimlerle Coin Otağ'a yardımcı oluyor. Okurlara ulaşırken danışmanlıklar vererek sosyal içeriklere kendi dokunuşlarını yapıyor.

  Bloomberg, Spot Bitcoin ETF’lerinin Durumunu Güncelledi: SEC, Tüm Başvuruları Reddedebilir!

  Bloomberg'den gelen güncel bilgilere göre, SEC'in ertelediği spot Bitcoin ETF'leri başvuruları reddedilmeyi bekliyor ve 1 tanesi çoktan reddedili!

  SON DAKİKA: Japon Otomotiv Devi Honda, Bitcoin ve Ethereum Kabul Edecek!

  Japonya merkezli otomotiv devi Honda'nın Bitcoin ve Ethereum'u ödeme yöntemi olarak kabul edeceği haberleri piyasada yankı uyandırıyor!

  Geçtiğimiz Hafta Bitcoin Öncülüğündeki Kripto Fonları Sermaye Girişi Gördü!

  CoinShares'in yeni raporuna göre, geçtiğimiz hafta dijital varlık yatırım ürünlerindeki girişlere Bitcoin öncülük ederken, ETH en az sevilen altcoin oldu.