Çarşamba, Kasım 25, 2020

ABD’nin Hedef Tahtasında Monero (XMR) var! İşte Monero’ya Yapılan Saldırılar

Monero’nun önde gelen geliştiricisi Riccardo Spagni, Monero’ya Sybil saldırısı yapıldığını açıkladı. Monero ağının işleyişini aksatmayı amaçlayan saldırı başarılı olamadı.

Sybil saldırısı, Binance Academy tanımına göre bir ağı birden fazla hesap, düğüm veya bilgisayar aracılığıyla ele geçirmeye çalışan bir kişinin uğraşlarının sonucu olan bir güvenlik tehdididir. Böyle bir saldırıda, saldırganlar yeterince sahte kimlik oluşturabilirlerse ağdaki dürüst düğümleri geride bırakabilirler. Daha sonra blokların alınmasını ve iletilmesini önleyerek diğer kullanıcıların ağa erişmesini engelleyebilirler. Saldırganların ağdaki bilgi işlem gücünün veya hash oranının çoğunluğunu elde ettiği çok büyük ölçekli bir Sybil saldırısında% 51 saldırısının gerçekleştirilebileceği belirtiliyor. Böyle bir durumda saldırganlar işlemlerin sırasını değiştirebilir ve işlemlerin onaylanmasını engelleyebilir.

Spagni, ‘beceriksiz’ olarak nitelendirdiği saldırının Monero’nun gizlilik mekanizmaları üzerinde hiçbir etkisi olmadığını söyledi. Monero geliştiricisi, bu saldırının sadece Monero’ya değil herhangi bir kripto para birimine karşı yapılabileceğini de sözlerine ekledi.

Monero eyaletler tarafından hedefleniyor

Monero, işlem gizliliği sağlayan bir kripto para birimi olduğundan, başta ABD olmak üzere devletler tarafından hedef alınmaktadır. ABD geçtiğimiz günlerde Monero’daki işlemlerin takibini sağlayacak bir aracın geliştirilmesi için ihale açtı ve bu ihale sonucunda iki şirket belirlendi. Buna göre, Chainalysis ve Integra FEC, Monero’nun gizliliğini kırmak için çalışacak. Güney Kore, ülkede faaliyet gösteren kripto borsalarına Monero’yu listeden çıkarması için baskı yaparken Europol, Monero’nun kanun yaptırımı için sorunlara neden olduğunu kabul etti.

Monero (XMR) fiyatı an itibariyle$ 135.70dolar seviyelerinde alıcı buluyor.

 • İlginizi Çekebilir | Kripto Para Fiyatları
 • En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Twitter sayfamıza katılın!

  Enes Ergovan
  Enes Ergovan, yıllarca sosyal medya yöneticiliğinden aldığı önemli deneyimlerle kripto para ve piyasalara merak salan Enes Ergovan, sektörel yazılar yayınlamaya devam ederken sosyal medya sektöründe de çalışmalar yürütüyor. Enes Ergovan, coinotag.com'da editör olarak sektörel bazda yazılar paylaşıyor.

  Güvenle Kripto Para Satın Al

  Kripto Para Hesaplayıcı

  Hisseler
  StockSymbolPriceChart (24H)
  RTALB.IS₺47.16
  THYAO.IS₺11.92
  KCHOL.IS
  KOC HOLDING
  KCHOL.IS
  KCHOL.IS₺19.05
  ASELS.IS
  ASELSAN
  ASELS.IS
  ASELS.IS₺18.37