Cuma, Aralık 4, 2020

ABD dış politikada kripto para birimine başvuruyor

Kripto para birimleri artık Amerikan dış politikasında bir araç olarak kullanılıyor.

ABD doları 1: 1 oranıyla desteklenen istikrarlı kripto para birimi usdc ile Amerika hükümetinin desteğiyle Venezuela halkına acil yardım sağlamak için Circle firması, Kovid-19 salgınının ortasında Devletler ve Venezuela arasında bir para hattı kurulduğunu açıkladı.

Açıklamaya göre, ABD’nin Cumhurbaşkanı olarak kabul ettiği Juan Guaido liderliğindeki Bolivarcı Venezuela Cumhuriyeti ve Amerikan fintech şirketi Airtm ile işbirliği oluşturuldu. ABD hükümeti bu işbirliğinin kurulmasını devlet olarak destekledi.

Kripto paranın kullanılacağı bu hat ile Maduro’nun ülkedeki finansal sistem üzerindeki kontrolleri aşılmış olacak. Açıklamada başta sağlık çalışanları olmak üzere Venezuela halkına milyonlarca dolarlık destek sağlanacağı belirtildi.

Sistem şu şekilde çalışır:

Guaido hükümeti coinleri bir Amerikan bankasında USDC ihraç etmek için kullanır. Bu USDC’ler Airtm’e gönderilir. USDC, Airtm cüzdanlarına gönderildikten sonra, Venezüellalı sağlık çalışanlarının hesaplarına AirUSD olarak dağıtılır. AirUSD, Airtm’in istikrarlı kripto para birimi destekli dolar belirtecidir. Sağlık uzmanları, Airtm’in sanal banka kartını kullanarak Bolivarları yerel banka hesaplarına çekebilir, diğer kullanıcılara gönderebilir ve parayı çevrimiçi olarak herhangi bir yerde harcayabilir. Airtm ağının Venezuela’da yarım milyondan fazla kullanıcısı var.

Maduro’nun sıradan Venezuelalıların Airtm’de bir hesap açmasını veya oradaki paralarına erişim sağlamasını engelleyemeyeceği belirtiliyor. Bu sistemin ülke içinde yasaklanması durumunda VPN ile kolayca erişilebileceği belirtiliyor.

Circle, bu gelişmeyi “ABD’nin dış politika hedeflerini gerçekleştirmek için istikrarlı kripto para birimlerine yöneldiği tarihi an” olarak değerlendiriyor.

Bitcoin (BTC) fiyatı an itibariyle$ 19,011.92dolar seviyelerinde alıcı buluyor.

 • İlginizi Çekebilir | Kripto Para Fiyatları
 • En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Twitter sayfamıza katılın!

  Alican Çınarbaş
  Alican Çınarbaş, genç yaşta yöneldiği kripto para ve borsa dünyasında önemli isimlerle birlikte çalışıp, elde ettiği deneyimlerle Coin Otağ ekibine katıldı. Blog yazıları ile desteklerini esirgemeyen Alican Çınarbaş, Coin Otağ'ın sosyal medya ekibinde de rol alıyor.

  Güvenle Kripto Para Satın Al

  Hisseler
  StockSymbolPriceChart (24H)
  RTALB.IS₺41.52
  THYAO.IS₺12.22
  KCHOL.IS
  KOC HOLDING
  KCHOL.IS
  KCHOL.IS₺18.54
  ASELS.IS
  ASELSAN
  ASELS.IS
  ASELS.IS₺17.71