ABD, Birikim Yapan İnsanlardan Vergi Almaya Hazırlanıyor

Yeni Çıkan Metaverse ve GEM Tokenlerini %10 komisyon indirimiyle buraya tıklayıp kayıt olarak güvenle satın alabilirsiniz!

Borsanızda sorun yaşıyorsanız buraya tıklayıp kayıt olarak güvenle satın alabilirsiniz!

Bitcoin (BTC) yatırımcıları, merkez bankasını insanların tasarruflarını vergilendirmeye çağıran ABD Başkanı Donald Trump’ı sert bir şekilde eleştirdi. Trump, önceki günlerde Twitter’daki söyleminde, Fed üzerindeki baskısını yineledi ve faiz indirimleri konusunda Avrupa’ya “ayak uydurmasını” önerdi.

Olumsuz Faiz Oranı İsteniyor

Avrupa Birliği ilk olarak 2014 yılında negatif faiz oranı uygulamasını başlattı. Trump ayrıca negatif faiz oranları hakkında şunları söyledi:

“Amerika Birleşik Devletleri, diğer ülkeler negatif çıkarlardan yararlandığı sürece bu ‘armağanı’ kabul etmelidir.”

Negatif faizler, temel olarak parasını bankada tutmayan (birikimini yastık altı yapan insanlar gibi) insanlardan ücret almak anlamına geliyor. Fed Başkanı Jerome Powell, negatif faize karşı olduğunu söyledi fakat geçen ay eski bir yetkili, ABD oranlarını negatif bölgeye çekmek için tarihte ilk kez görüşmelere katıldı. Eski Minneapolis Fed Başkanı Narayana Kocherlakota, “ABD Federal Rezervi, faiz oranlarını ilk kez sıfırın altına çekerek derinleşen bu durgunlukla mücadele etmeli.” dedi.

Bitcoin kullanıcıları ise, birikim yapan insanları vergilendirme konusunu eleştirdi. Onlara göre, hükümet büyük şirketlere yardım ediyor ve bunu küçük oyunculara ödetiyor. Bitcoin üçüncü yarılanma etkinliğini yaşadıktan sonra, para arzı güçlendi ve enflasyon oranı yüzde 1.8’e düştü. Bu arada, Trump’ın bu sözleri söylemesi topluluk için bir hayli üzücü oldu. Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, kripto para birimi kullanıcıları Trump’ın ifadelerini çok ciddiye almadı.

Gemini borsasının kurucu ortağı Tyler Winklevoss, “Fed kontrollü Weimar stratejisini benimserken, Bitcoin üçüncü yarılanmasını tamamladı” dedi. Bitcoin’e olan nefretiyle tanınan ünlü altın yatırımcısı Peter Schiff bile bu çağrıyı umursamadı. Schiff şunları söyledi:

“Negatif faizler bir hediye değildir. Bu, akümülatörlerden borçlulara para transferi akışıdır.”

JP Morgan yararlı buluyor

Öte yandan, JP Morgan stratejistleri Trump’ın önerisi üzerine bir araştırma yaptılar. Fed’in olumsuz faiz uygulama olasılığını değerlendiren stratejistler, sınırlı düzeyde negatif faiz uygulanmasının ekonomi için yararlı olacağını söylediler.

CoinOtag’ı ayrıca TwitterFacebookTelegram ve Instagram‘dan da takip edebilirsiniz.

Share on facebook
Facebook
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on telegram
Telegram
Abone Ol
Notify of
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları göster