Cuma, Şubat 26, 2021

7,81 trilyon dolarlık varlık yöneticisi BlackRock Bitcoin’e yatırım yapacak

SEC’e yapılan bir dosyaya göre BlackRock, nakit ödemeli Bitcoin vadeli işlemlerine yatırım yapmaya hazırlanıyor. Dünyanın en büyük varlık yöneticisi bu nedenle dolaylı olarak Bitcoin pazarına giriyor.

Yatırımcılara 42.000 doların hemen altında yeni bir tüm zamanların en yüksek seviyesini veren Bitcoin’in son rallisi, büyük ölçüde kurumsal yatırımcılar tarafından yönlendirildi. Her şeyden önce, MicroStrategy ve Grayscale gibi endüstri devleri boğa koşusunu şekillendirdi. İkincisi, dünyanın en büyük kripto varlık yöneticisi olarak, iyi finanse edilen yatırımcılardan bitcoin için büyük talep görüyor. Ancak Grayscale bile artık – en azından dolaylı olarak – BlackRock tarafından gölgede bırakılabilir.

BlackRock, dünyanın en büyük varlık yöneticisidir ve çok çeşitli ekonomik sektörlerdeki müşteriler için 7,81 trilyon ABD doları sermaye sağlar. SEC’e gönderilen Form 497’ye göre, endüstri devi iki fonu aracılığıyla Bitcoin vadeli işlemlerine derhal yatırım yapabilir. Belge, 20 Ocak’ta ABD Menkul Kıymetler ve borsa Komisyon devletler tarafından:

Her Fon, değerlerini bir veya daha fazla menkul kıymetler, emtialar (altın veya petrol gibi), para birimleri (bitcoin dahil), faiz oranları, kredi olayları veya endekslerden (bir ölçüsü) elde eden finansal araçlar olan ve türevler olarak adlandırılan araçları kullanabilir.

Belgeler ayrıca, BlackRock’un yalnızca nakit olarak ödenen ve CFTC’ye kayıtlı olan Bitcoin vadeli işlemlerine yatırım yapacağını gösteriyor.

Bazı Fonlar, bitcoin bazlı vadeli işlem sözleşmeleri yapabilir. Fonların yatırım yapabileceği tek Bitcoin vadeli işlemleri, CFTC’ye kayıtlı emtia borsalarında işlem gören nakit ödemeli bitcoin vadeli işlemleridir.

BlackRock Küresel Tahsis Fonu kısa vadeli menkul kıymetlere, hisse senetlerine, bonolara yatırım yapmaktadır ve şu anda 16 milyon $ ‘ın biraz altında bir büyüklüğe sahiptir. Bunun içinde BlackRock, devlet ve kurumsal menkul kıymetlere yatırılan varlıklarının %70’inin biraz altındadır. Fonun küçük olmasından dolayı bazı topluluk üyeleri bu haberi oldukça temkinli izliyor.

Yine de bu, endüstride Bitcoin vadeli işlemlerine veya hatta doğrudan Bitcoin’e yatırım yapacak daha fazla “taklitçi” için başlangıç ​​olabilir. Temmuz 2018’de, BlackRock’un Bitcoin’deki ve genel olarak kripto pazarındaki yatırım fırsatlarını keşfetmek için dahili bir çalışma grubu kurduğu ortaya çıktı.

Şüpheciden potansiyel yatırımcıya

BlackRock’un Bitcoin konusundaki duruşu 2018’den günümüze önemli ölçüde değişti. 2017’de BlackRock CEO’su Larry Fink, Bitcoin’i kara para aklama ve terörizm için bir araç olarak nitelendirdi. Öte yandan Aralık ayı başlarında, Fink, Bitcoin’in hala küçük bir pazar olmasına rağmen, küresel olarak kapsamlı bir gelecek pazarına dönüşebileceğini zaten belirtiyor:

“Bitcoin, birçok insanın dikkatini ve hayal gücünü yakaladı. Hala test edilmemiş, diğer pazarlara göre oldukça küçük bir pazar. Bu büyük dev hareketleri her gün görüyorsunuz… bu ince bir pazar. Küresel bir pazara dönüşebilir mi? Muhtemelen.”

Dahası, BlackRock CIO’su Rick Rieder geçen yılın sonlarında Bitcoin’in uzun vadede değerli metal altından çok önemli pazar payı alabileceğini ifade etti. Rieder, Bitcoin’in altının dijital bir versiyonu olarak büyüyebileceğini söyledi:

Altının yerini büyük ölçüde alabileceğini düşündüğüm dayanıklı bir mekanizma olduğunu düşünüyor muyum? Evet, var çünkü etrafta altın külçe dolaştırmaktan çok daha işlevsel.

BlackRock doğrudan kripto pazarına girmese bile, Bitcoin ile ilgili görüşler ve görüşler büyük ölçüde değişti ve daha fazla yatırımcı ve şirketi çekebilir.

Bitcoin (BTC) fiyatı an itibariyle$ 48,882.00dolar seviyelerinde alıcı buluyor.

 • İlginizi Çekebilir | Kripto Para Fiyatları
 • En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Twitter sayfamıza katılın!

  Alican Çınarbaş
  Alican Çınarbaş, genç yaşta yöneldiği kripto para ve borsa dünyasında önemli isimlerle birlikte çalışıp, elde ettiği deneyimlerle Coin Otağ ekibine katıldı. Blog yazıları ile desteklerini esirgemeyen Alican Çınarbaş, Coin Otağ'ın sosyal medya ekibinde de rol alıyor.

  Güvenle Kripto Para Satın Al

  Hisseler
  StockSymbolPriceChart (24H)
  RTALB.IS₺21.08
  THYAO.IS₺13.39
  KCHOL.IS
  KOC HOLDING
  KCHOL.IS
  KCHOL.IS₺22.60
  ASELS.IS
  ASELSAN
  ASELS.IS
  ASELS.IS₺17.09