Cuma, Kasım 27, 2020

3 zincir içi veri, Ethereum’un 1.400 dolara ulaşacağını gösteriyor

Zincir üzerindeki veriler, 2017’de ETH fiyatının 1.400 dolara yükseldiği döneme çok benziyor.

Ethereum (ETH) fiyatı şu anda 460 ile 480 dolar arasında değişiyor ve bu, Aralık 2017’de görülen fiyat hareketine benzer. O sırada fiyat fırladı ve altcoin hızla 1.400 dolara ulaştı.

2020’de benzer bir hız yakalayan Ether için uzmanlar, birkaç önemli zincir üstü verinin ve teknik göstergenin önceki boğa koşusunda görülen seviyelere benzer olduğuna inanıyor.

Ethereum Fiyat Endeksi: 1 Ether Kaç TL? (ETH TL)

10 Aralık 2017’de Ether fiyatı 450 dolardı ve tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaşmak sadece 34 gün sürdü. Bu fiyat patlamasından önce, altcoin iki haftadan uzun süredir yatay olarak işlem görüyordu. Benzer bir şey olursa, zincir üzerindeki ölçümler ve geçmiş veriler bunun önümüzdeki on gün içinde gerçekleşebileceğini gösteriyor.

Ethereum fiyatının Aralık 2017 (solda) ve Kasım 2020 (sağda) fiyat hareketleri. Kaynak: TradingView

Son fiyat hareketleri, 2017’nin sonlarında görülen büyük artışla karşılaştırılıyor. Fiyat önemli bir ölçü olsa da ağ kullanımı ve işlem hacmi hakkında ayrıntılı bilgi vermiyor.

Günlük işlemlerin boyutunu ve miktarını değerlendirmek için Coinmetrics tarafından sağlanan düzeltilmiş işlem verilerine bakmaya değer.

Ortalama günlük işlemler ve transferler. Kaynak: CoinMetrics

Kasım 2017’de Ethereum ağında işlem gören ve aktarılan ortalama günlük kavramsal miktar 830 milyon dolardı. Gösterge aniden değişti ve 2 milyar doları aştı. Aynı göstergenin mevcut senaryoyla da güçlü bağları var.

Ağ etkinliğini daha iyi ölçmek için, günlük etkin adres sayısı da analiz edilmelidir. Aktif kullanıcı sayısı olarak yorumlanmayabilir, ancak kesinlikle güvenilir bir ağ kullanımı göstergesi sağlar.

Kasım verileri

550.000 günlük aktif adresle önceki ayın en yüksek seviyesini tekrarlıyor gibi görünüyor. Bu sefer, aktivite seviyesi 2017’nin sonlarına göre çok daha yüksek.

Tabii ki, merkezi olmayan finans (DeFi) ve stablecoin’lerin artan kullanımı da buna katkıda bulunuyor. Getiri havuzları ve merkezi olmayan borsalar, birden çok adresi içeren on binlerce günlük işlemin arkasında.

Günlük aktif Ether adresleri. Kaynak: CoinMetrics

Kasım 2017’de, günlük aktif adres sayısı 200.000 civarındaydı ve mevcut rakamın oldukça altında. Ancak yıl sonuna kadar günde 500.000 ağ adresi ele geçirildi.

Zincir üzerindeki veriler mevcut duruma yeterince yakın görünse de, fiyat hareketi büyük ölçüde hacme dayalıdır. Çünkü ticari faaliyetin, ağın kullanımıyla doğrudan bir ilişkisi olması gerekmez.

Eter ortalama günlük hacim. Kaynak: Messari

Günlük ortalama hacimde şu anki 1.3 milyar dolarlık seviye, bir önceki aya göre yüzde 50 artışa işaret ediyor. Merkezi olmayan borsaları içermedikleri için bu veriler daha da dikkat çekici hale geldi.

Eter günlük şeffaf hacim. Kaynak: Messari

İşin garibi, mevcut Ether hacmi Aralık 2017’de görülen seviyeye yakın. Göz ardı edilemeyecek bir tesadüf olduğu söylenebilir.

Mevcut günlük aktif adresler, işlemler / transferler ve işlem hacmi, Ether’in 450 $ civarında işlem gördüğü 2017 yılı sonu ile uyumludur.

Bu nedenle, analistlerin önümüzdeki birkaç hafta içinde 1.400 dolarlık bir boğa piyasasının mümkün olduğuna inanmak için sağlam nedenleri var.

Bitcoin (BTC) fiyatı an itibariyle$ 17,269.99dolar seviyelerinde alıcı buluyor.

 • İlginizi Çekebilir | Kripto Para Fiyatları
 • En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Twitter sayfamıza katılın!

  Alican Çınarbaş
  Alican Çınarbaş, genç yaşta yöneldiği kripto para ve borsa dünyasında önemli isimlerle birlikte çalışıp, elde ettiği deneyimlerle Coin Otağ ekibine katıldı. Blog yazıları ile desteklerini esirgemeyen Alican Çınarbaş, Coin Otağ'ın sosyal medya ekibinde de rol alıyor.

  Güvenle Kripto Para Satın Al

  Hisseler
  StockSymbolPriceChart (24H)
  RTALB.IS₺45.32
  THYAO.IS₺12.20
  KCHOL.IS
  KOC HOLDING
  KCHOL.IS
  KCHOL.IS₺19.14
  ASELS.IS
  ASELSAN
  ASELS.IS
  ASELS.IS₺18.28