Pazartesi, Ocak 18, 2021

295 milyar dolarlık varlığa sahip Wall Street devi Bitcoin’e yatırım yapacak

Guggenheim Funds Trust, Makro Fırsatlar Fonundan Grayscale Bitcoin Trust’a (GBTC) 500 milyon doların üzerinde yatırım yapacak. Guggenheim Partners, Yönettiği 295 milyar dolardan fazla varlıkla Bitcoin satın alan en büyük şirket olacak.

ABD Menkul Kıymetleri’nde dosyalanan bir belgeye göre ve Borsa Bir başka Wall Street devi olan Commission (SEC), Bitcoin’e yatırım yapmayı planlıyor. Guggenheim Funds Trust, Cuma günü SEC’e 5 milyar dolarlık Makro Fırsatlar Fonunun Bitcoin’e maruz kalmasına izin veren bir değişiklik yaptı.

Özellikle Fon, Net varlık değerinin %10’unu Grayscale Bitcoin Trust’a (GBTC) yatırmayı planlıyor. SEC nezdinde dosyalanan belgede şunlar belirtilmektedir:

Guggenheim Makro Fırsatlar Fonu, Bitcoin’e yatırım yapan özel olarak sunulan bir yatırım aracı olan Grayscale Bitcoin Trust’a net varlık değerinin %10’una kadar yatırım yaparak dolaylı olarak Bitcoin için yatırım riski arayabilir. Fon, GBTC’ye yatırım yaptığı ölçüde, Bunu Bağlı Ortaklık aracılığıyla yapacaktır.

Bağımsız derecelendirme şirketi Morningstar’a göre, Guggenheim Makro Fırsatlar Fonu’nun şu anda yönetim altında olan 5,3 milyar dolarlık varlıkları var, Bu da Fon’un GBTC’ye 530 milyon dolara kadar yatırım yapabileceği anlamına geliyor. Genel olarak, Guggenheim’ın pazara girişi yeni bir rekor olacak. Guggenheim Partners, Yönettiği 295 milyar dolardan fazla varlığa sahip küresel bir yatırım ve danışmanlık firmasıdır ve Bitcoin yatırımını kamuya açıklayan bugüne kadarki en büyük şirkettir.

Bitcoin yatırımı aynı zamanda Guggenheim Makro Fırsatlar Fonu için bir rekor olacak. Kevin Rooke olarak açıkladı. Twitter’da %10’luk yatırım, Makro Fırsatlar Fonu’nun bir sonraki en büyük pozisyonundan 200 milyon dolardan fazla daha büyük olacak.

Grayscale Bitcoin Trust’a yaptığı yatırım sayesinde Guggenheim, Gray scale Investments bu rolü üstleneceği için doğrudan Bitcoin’i elinde tutmayacaktır. Bununla birlikte, Guggenheim, Kripto para birimleriyle ilişkili olağan yatırım risklerine maruz kalacak.

SEC’e başvurmak, Sadece bu risklerin uzun bir listesini içerir. Diğer şeylerin yanı sıra, Şirket düzenleme eksikliğine, Vergi kanunları ve düzenlemelerine ilişkin belirsizliğe ve GBTC’nin tarihsel olarak “önemli kâr marjına” dikkat çekiyor. İkincisi ile ilgili olarak, belge şunları belirtiyor;

GBTC hisseleri geçmişte işlem görmüştür ve önemli bir prim veya net varlık değerinde indirim ile işlem görmeye devam edebilir. GBTC, NAV’sine primle işlem yapmayı bırakırsa, Fon’un GBTC’ye yaptığı yatırımın değeri, GBTC’nin Bitcoin’deki temel varlıklarının değeri düşmese bile düşebilir.

Kurumsal Bitcoin yatırımcılarının çığları devam ediyor

Micro Strategy CEO’su Michael Saylor, Ağustos ayında Bitcoin’in şirketi için bir “birincil rezerv varlık” olarak uyarlandığını duyurduktan sonra, Bitcoin’e olan ilgilerinin yenilenmesini kamuoyuna duyuran kurumsal yatırımcılar çığ gibi yükseldi. Jack Dorsey Meydanı ile PayPal ve Paul Tudor Jones, Stanley Druckenmiller ve Bill Pulte gibi yatırımcı efsaneleri, Ancak birkaçını saymak gerekirse, Giderek daha fazla sayıda, Geniş para politikası dönemlerinde Bitcoin’in potansiyelini kabul ediyor.

Bitcoin (BTC) fiyatı an itibariyle$ 36,050.00dolar seviyelerinde alıcı buluyor.

 • İlginizi Çekebilir | Kripto Para Fiyatları
 • En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Twitter sayfamıza katılın!

  Alican Çınarbaş
  Alican Çınarbaş, genç yaşta yöneldiği kripto para ve borsa dünyasında önemli isimlerle birlikte çalışıp, elde ettiği deneyimlerle Coin Otağ ekibine katıldı. Blog yazıları ile desteklerini esirgemeyen Alican Çınarbaş, Coin Otağ'ın sosyal medya ekibinde de rol alıyor.

  Güvenle Kripto Para Satın Al

  Hisseler
  StockSymbolPriceChart (24H)
  RTALB.IS₺28.70
  THYAO.IS₺13.23
  KCHOL.IS
  KOC HOLDING
  KCHOL.IS
  KCHOL.IS₺21.42
  ASELS.IS
  ASELSAN
  ASELS.IS
  ASELS.IS₺18.18