Cuma, Şubat 26, 2021

2021’de DeFi “Suçlular İçin Daha Çekici”

Kripto para piyasası, özellikle piyasa çapında bir boğa koşusu sırasında kullanıcıları dolandırmaya çalışan birçok kötü insan gördü. Şimdi, bu tür yasadışı faaliyetlerde bir artış olurken, son zamanlarda kripto para piyasasını içeren yeni bir dolandırıcılık akışı da ortaya çıktı. Geçtiğimiz yıl, ademi merkeziyetçi finans ekosistemi, yasadışı faaliyetlerde dramatik bir artış gördü. Bazı analistler, 2021’in daha fazlasını görebileceğini öne sürüyor.

DeFi platformları, Ethereum ağı gibi akıllı sözleşme özellikli blok zinciri platformları üzerine inşa edilmiştir. Sistemin tamamı herhangi bir insan müdahalesi olmadan çalıştığı için mahremiyete değer veren kişilere değil, aynı zamanda kusurlu parayı aklamak isteyen suçlulara da hitap ediyor.

2020 son verilerine göre; DeFi alanında, 38 milyon dolardan fazla yasadışı kripto para taşındığı ortaya çıktı.

Ekteki tabloya göre, DeFi’ye gönderilen toplam yasadışı değer Mayıs 2020’de 4 milyon doları aşmış gözüküyor.

Bunun en iyi örneği, Eylül 2020’de gerçekleşen KuCoin takas saldırısı oldu. 2020 raporuna göre, siber suçlular çalınan 275 milyon dolarlık kripto paranın önemli bir kısmını DeFi platformlarına taşıyabildiler. Ancak, platformların yaratıcıları kısa süre sonra bu transferlerin bir kısmını dondurmak için kontrolü ele geçirdiler.

Pompalama pazarı geçerli bir neden olsa da, DeFi’nin bu açıdan bu kadar popüler olmasına başka hangi nedenler katkıda bulundu? Yukarıda belirtilen 2021 kripto suç raporunda;

Merkezi olmayan borsalar gibi DeFi platformları yıllardır var oldu.ancak 2020’de büyük ölçüde kullanıcı arayüzlerindeki iyileştirmeler nedeniyle başladı ve  onları nispeten deneyimsiz kripto para birimi kullanıcıları için çok daha kolay hale getirdi. Bu da daha fazla likiditeye yol açtı ve  DeFi platformlarını daha çekici hale getirerek daha da fazla büyümeye yol açan bir volan etkisi yarattı.

Rapor, “Bu eğilimlerin 2021’de de devam etmesini bekliyoruz ve bu da DeFi’yi suçlular için daha çekici hale getirecek” şeklinde sonuçlandı.

Bununla birlikte, ademi merkeziyetçi finans dünyası genellikle hiçbir merkezi tarafla çalışmadığı için, kayıpları tersine çevirmek ve riskleri azaltmak zor olacaktır. Her gün büyüyen kripto pazarının genel değeri ile DeFi kullanıcıları, kullandıkları projeleri kontrol etmek isteyebilir.

Ethereum (ETH) fiyatı an itibariyle$ 1,544.62dolar seviyelerinde alıcı buluyor.

 • İlginizi Çekebilir | Kripto Para Fiyatları
 • En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Twitter sayfamıza katılın!

  Enes Başoğlu
  Enes Başoğlu, İstanbul Teknik Üniversitesi Makine Mühendisliği bölümünde öğrenim gören Enes, Coin Otağ'ında yazarlık yapmasının yanı sıra, yatırımlarının ve trade işemlerini de başarılı bir şekilde yürütüyor. Özellikle son yıllarda, geleneksel piyasalardan kripto para piyasasına doğru kayan ilgisi ve özverisi nedeniyle, bu alanda da çalışmalar gerçekleştiriyor. Enes Başoğlu'na mail adresi üzerinden ulaşabilirsiniz.

  Güvenle Kripto Para Satın Al

  Hisseler
  StockSymbolPriceChart (24H)
  RTALB.IS₺21.20
  THYAO.IS₺13.49
  KCHOL.IS
  KOC HOLDING
  KCHOL.IS
  KCHOL.IS₺21.58
  ASELS.IS
  ASELSAN
  ASELS.IS
  ASELS.IS₺16.98