Pazar, Şubat 28, 2021

2021 için Bitcoin tahmini: Fiyat artışı devam edecek mi?

Uzmanlar ve analistler şu anda Bitcoin’in mevcut boğa piyasasında küresel bir zirveye ulaşıp ulaşmadığını tartışıyorlar.
Coinotağ, Bitcoin’in yükseliş ve düşüş senaryosu için argümanlar derledi.

Bitcoin şu anda son derece değişken ve çalkantılı bir zaman geçiriyor. BTC dün 35.000 USD seviyesine yaklaştıktan sonra, fiyat yazım sırasında bir kez daha 31.200 USD’nin altına düştü. 08 Ocak’ta tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 42.000 $ ‘a ulaştıktan sonra, birçok yatırımcı kendilerine boğanın çoktan bitip bitmediğini veya Bitcoin’in 20.000 USD’nin altındaki roket benzeri yükselişin ardından uzun süreli bir düzeltme yaşayıp yaşamadığını soruyor. Aşağıda hem yükseliş hem de düşüş iddialarını derledik.

Bitcoin’in yükseliş senaryosu için argümanlar

1. Kurumsal yatırımcılar piyasayı dolduruyor

Muhtemelen şu anda en güçlü argüman, kurumsal yatırımcılar tarafından bir likidite krizinin başlatılmasıdır. Özellikle Grayscale, Grayscale Bitcoin Trust’ın (GBTC) yeniden açılmasından bu yana neredeyse her gün yeni rekorlar kırıyor. Geçtiğimiz hafta, Grayscale 35.970 bitcoin satın aldı, bu da tüm yeni Bitcoin’in aynı zaman diliminde çıkarılan 5,7 katı.

Bitcoin GBTC

Ancak sadece Grayscale değil, MicroStrategy ve diğer kurumlar da büyük miktarda Bitcoin arzı satın alıyor. Bununla birlikte, en önemlisi, MicroStrategy son zamanlarda tekrarlanan Bitcoin satın alımlarıyla manşetlere giriyor. CEO Michael Saylor, Şubat ayının ilk haftasında Bitcoin’e nasıl yatırım yapılacağını öğrenmek için “binlerce yöneticinin” katılacağı bir “Şirketler için Bitcoin” konferansı düzenleyecek.

Grayscale ve MicroStrategy’ye ek olarak, yeni kurumlar ve şirketler Bitcoin yatırımını ortaya çıkarmak için haftalık olarak ortaya çıkıyor. Eski Trump danışmanı Anthony Scaramucci tarafından kurulan SkyBridge Capital gibi, Grayscale’e rakip ürünleri piyasaya süren yeni varlık yöneticileri de büyük miktarda sermaye girişi görüyor.

2. Perakendeciler yine Bitcoin ana vagonuna atlıyor

Küçük yatırımcıların ilgisinin uzun bir süre nispeten düşük kalmasının ardından, Google Trendler verilerinin ortaya çıkardığı gibi 2020’nin sonuna doğru bile, arama ilgisi son haftalarda hızla arttı. Bitcoin henüz 2017 seviyesine ulaşmamış olsa bile, en iyi bilinen kripto para birimi ana akımdan büyük ilgi görüyor.

Son haftalarda, giderek daha fazla ünlü de Bitcoin’e ilgi gösterdi veya yatırım yaptığını açıkladı. Stanley Druckenmiller, Paul Tudor Jones veya Bill Miller gibi finans devlerinin yanı sıra Lindsey Lohan, Maisie Williams (HBO’daki “Game of Thrones” daki Arya Stark), Carolina Panthers’dan NFL yıldızı Russell Okung ve hatta rapçi Meek Mill ve Soulja gibi ünlüler Bitcoin kervanına atladı.

Bitcoin Google

3. Dünyanın merkez bankaları tarafından para basımı

Muhtemelen yükselen bir Bitcoin fiyatı için en eski anlatı, dünya çapındaki merkez bankaları tarafından görünüşte sonsuz para basımıdır. Eleştirmenler Bitcoin’in “güvenli sığınak” statüsü konusunda şüphe uyandırmaya devam ederken, geçen yıl Bitcoin fiyatının FED’in Niceliksel Azaltma (QE) politikasından büyük ölçüde faydalandığını gösteriyor. Merkez bankaları önümüzdeki aylarda büyük miktarlarda para basmaya devam ederken, Bitcoin bu politikanın kazananı olmaya devam edebilir.

Eski Federal Rezerv Valisi Kevin Warsh bile CNBC’nin Squawk Box ile yaptığı son röportajda “ABD hükümetinin kontrol etmediği herhangi bir varlık fiyatı” ve “Federal Rezerv’in kontrol etmediği” ani yükselişler olduğunu belirtti. Warsh, Bitcoin’in şu anki iklimde kendisine “bir anlam ifade ettiğini” itiraf etti.

4. Bitcoin’in zincir üzerindeki verileri güçlü bir yükseliş göstermeye devam ediyor

Devam eden bir boğa koşusu, bazı uzmanların şu anda teknik analizden daha önemli olduğunu düşündüğü zincir üzerindeki verilerle de açıkça destekleniyor. Hem Bitcoin adreslerinin sayısı hem de hash oranı birkaç gün önce tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı. Glassnode, yeni haftalık raporunda, Bitcoin’in aSOPR’sinin (Düzeltilmiş SOPR) birkaç ay yükseldikten sonra düştüğünü yazıyor.

Bu şu demek coinleri yatırımcılar arasında saat başına hareket etme (24h MA), ortalama olarak artık kârla satış yapmıyor. SOPR’nin daha da düşmesi için, yatırımcıların mevcut piyasa koşulları göz önüne alındığında muhtemel olmayan bir zararla satış yapmaya istekli olmaları gerekecektir. Glassnode şu sonuca varıyor:

Önceki haber bültenlerinde de belirtildiği gibi, piyasada bir miktar istikrar sağlamak ve bir sonraki boğa koşusunun yolunu açmak için bu sıfırlamayı arıyorduk. Yukarıdaki tablo, mevcut düzeltmenin sona erdiğini ve yükseliş sinyali sağladığını gösteriyor.

Bitcoin SOPR

Zincir içi analist Willy Woo da boğaların yanında. Woo aşağıdaki tabloyu paylaştı ve açıkladı:

Miktar coinleri yatırımcılar arasında geçiş çok yüksek. Normalde kripto para hareketlerinin ayrı dürtülerini görsek de, bu geçen ay sadece tek bir çok büyük satın alma dürtüsü gibi görünüyor, ben bunu “tüm dürtülerin anası” olarak adlandırıyorum. Bu yükseliş eğilimi gösteriyor ve konsolidasyon tamamlandığında daha da yukarı yönde yakıt sağlayacak.

Bitcoin el değiştiriyor

Düşüş senaryosu için argümanlar

1. Aşırı ısınmış bir pazar ve kar elde etme konusundaki endişeler

Bazı analistler, Bitcoin fiyatının sadece 3 ayda 13.000 $ ‘dan 42.000 $’ a yükselmesinin çok hızlı gerçekleştiğine ve FOMO tarafından yönlendirildiğine inanıyor. Onlara göre, tüm zamanların en yüksek seviyesinden 30.000 USD’ye %28’lik düzeltme, yeni yatırımcıları soğutmak ve çekmek için yeterli olmayabilir.

2. Belirsiz düzenleyici ortam

SEC-Ripple davasının, tüm kripto pazarını da etkileyebilir ve Tether (USDT) aleyhine hala bekleyen dava, bir Damocles kılıcı gibi kripto pazarının üzerinde geziniyor. Ayrıca ABD, Biden yönetimine geçiş yapmaktadır. Trump sektöre düşman olsa da, Biden SEC ve OCC için “kripto dostu” başkanlar atadı.

Yine de bazı belirsizlikler var. Biden, ABD Hazine Bakanlığı’nın başına Janet Yellen’i onayladı. Eski Fed başkanı uzun süredir büyük bir eleştirmen oldu ve ancak son zamanlarda Bitcoin ile “kara para aklama konusundaki endişelerini” dile getirdi. Piyasalar belirsizlikten nefret ettiğinden, düşüş senaryosu Amerika Birleşik Devletleri’nde düzenleyici netlik sağlanana kadar devam edebilir.

3. Bitcoin’in NUPL göstergesi küresel zirveye işaret ediyor

Glassnode’un da ortaya çıkardığı gibi, Bitcoin’in NUPL’si (Net Gerçekleşmemiş Kâr / Zarar) yeşil “İnanç” bölgesini geçip mavi “Öfori” bölgesine girmenin eşiğindedir. Glassnode, “Bu, bazı temkinli yatırımcılara bunun bu boğa piyasası için küresel zirveyi temsil ettiğini gösterebilir” dedi.

Bitcoin NUPL

Aynı zamanda Glassnode, NUPL’nin bu ayın başlarında zirvede mavi alana tam olarak ulaşmadığını da belirtiyor.

Mavi bölgeli alan, 2017 ortasındaki benzer bir olaya daha çok benziyor (grafikteki yeşil dairelerle gösterildiği gibi). 2017’deki bu olaydan sonra, BTC hala %900’ün üzerinde arttı ve mavi bölgenin neredeyse kaçırılmasının Bitcoin için önemli ölçüde daha fazla büyümeyi dışlamadığını gösteriyor. Ek olarak, diğer zincir içi göstergeler BTC için büyüme için çok daha fazla alan olduğunu gösteriyor.

Bitcoin (BTC) fiyatı an itibariyle$ 46,094.00dolar seviyelerinde alıcı buluyor.

 • İlginizi Çekebilir | Kripto Para Fiyatları
 • En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Twitter sayfamıza katılın!

  Alican Çınarbaş
  Alican Çınarbaş, genç yaşta yöneldiği kripto para ve borsa dünyasında önemli isimlerle birlikte çalışıp, elde ettiği deneyimlerle Coin Otağ ekibine katıldı. Blog yazıları ile desteklerini esirgemeyen Alican Çınarbaş, Coin Otağ'ın sosyal medya ekibinde de rol alıyor.

  Güvenle Kripto Para Satın Al

  Hisseler
  StockSymbolPriceChart (24H)
  RTALB.IS₺21.20
  THYAO.IS₺13.49
  KCHOL.IS
  KOC HOLDING
  KCHOL.IS
  KCHOL.IS₺21.58
  ASELS.IS
  ASELSAN
  ASELS.IS
  ASELS.IS₺16.98