2021 Bitcoin boğa sezonu yükselişi çok farklı! Neden?

Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bitcoin’in fiyatı, son iki ayda birden fazla ATH’yi geçti ve en sonuncusu 58.640 dolarlık hedefe ulaştı. ATH’den sonra düşüş yaşayan Bitcoin, yazı sırasında 46-44 K arasında yatay seyir yaparak işlem görüyor. Bitcoin’in uzun vadede fiyat beklentileri tartışılmaz olsa da, yatırımcılar kısa vadede varlığa güveniyorlar.

Daha önceki bir makalede, bu piyasa döngüsünün daha da belirgin hale gelen yükselen bir eğilimin, BTC balinalarının pazarın yönünü belirlemede oynadığı kilit rolü içerdiği gözlemlenmişti. Verilere göre, piyasadaki satıcıların bir sonucu olarak düzeltme yaşanmadan önce, 58K hedefine ulaştıktan sonra Bitcoin balinalarının cüzdanlarındaki coinleri borsalara aktardığı görüldü.

Bu, verileri 1k – 10k arasında değişen bir BTC bakiyesine sahip büyük adresler tarafından tutulan Bitcoin arzının nasıl düştüğünü vurguladıktan sonra Glassnode tarafından daha da desteklendi.

Ancak bu, kurumlar da dahil olmak üzere büyük balinaların artık BTC’ye olan güvenini kaybettiği ve şimdi satıcının pazarına girdiği anlamına gelmez. Aksine, bu Bitcoin’in piyasa döngüsünün bir özelliğidir. Bu, BTC’nin beklentilerinin uzun vadede neye benzediğinin daha iyi ve daha net bir resmini sunduğu için uzun vadeli sahiplik duygusuyla kanıtlandı. Bunu belirlemenin bir yolu, yatırımcıların BTC piyasasına ne kadar güven duyduğuna bakmayı içerir.

Glassnode’un Uzun vadeli yatırımcılrarın pozisyon değişikliği hakkındaki verilerine bir göz atmak, madeni paranın uzun vadeli beklentilerini anlamanın iyi bir yolu olabilir. Aynı duruma göre, Bitcoin boğa piyasasının devamına olan güven, mevcut gerilemeye rağmen, Ocak 2021’deki önceki fiyat düzeltmelerine kıyasla oldukça yüksek.

Söz konusu veriler mevcut fiyat düzeltmesi ile karşılaştırılırken, pozisyon değişikliğinin hala negatif olmasına rağmen oldukça ihmal edilebilir olduğu gözlemlenebilir, bu da önemli sayıda uzun vadeli yatırımcının madeni parayı desteklemeye devam ettiğini ve bunun olasılığını artırdığını gösterir.

Ek olarak, ağdaki likit olmayan Bitcoin arzı miktarı, 2017’den bu yana dolaşımdaki arzdan önemli bir farkla daha fazla arttı. Son 10 ayda kurumlardan gelen talep artışı ile birleştiğinde, arz kıtlığı kripto para lehine çalışacak ve fiyatını artıracak.

Bitcoin (BTC) fiyatı an itibariyle$ 49,465.00dolar seviyelerinde alıcı buluyor.

Bu Yazıya Tepki Ver
Giriş Yap

Coin Otağ ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!