2019 Tezos Fiyatı Bitcoin’e Karşı Nasıl Direndi?

indir
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

2019 Tezos Fiyatı Bitcoin Fiyatlanmasına Rağmen Nasıl Direndi? – 2019 yılında 14.000 dolara kadar yükselen Bitcoin Fiyatları, piyasa hakimiyeti konusunda da önemli bir seviyeye çıktı. Bitcoin ses getiren 2019 performansı süresince birçok altcoini ezse de, Tezos Fiyatı ilginç bir şekilde XTZ/BTC işlem çiftinde ciddi bir yükseliş elde etmeyi başardı.

Peki XTZ’nin sırrı veya diğer altcoinlerden farkı nedir? Tezos nedir? Tezos nasıl satın alınır?
– İncelememize göz atın! <–

2019 Tezos Fiyatı

Proof-of-Stake (PoS) tabanlı bir kripto para olan Tezos, oldukça çalkantılı bir ana ağa (mainnet) geçiş süreci yaşadı. 2018 yılının sonlarında ana ağını piyasaya süren Tezos, asıl yükselişini ise 2019 yılında yaşadı. XTZ fiyatı BTC’nin 14.000 dolara çıktığı 26 Haziran tarihinden sonra lider kripto para birimine karşı %200 gibi inanması güç bir artış yaşadı. Tezos fiyatları buna ek olarak ABD dolarına karşı da aynı tarihten bu yana %70’in üzerinde yükselişi ile kısa bir süreliğine de olsa en iyi 10 kripto para arasına girmeyi başardı.

2019 Tezos Fiyatı Artışına Sebep Olan Faktörler

Facebook’un uluslararası ödeme sektörüne yönelik bir kripto para birimi piyasaya süreceği haberi, 2019’un üçüncü çeyreğinde gündeme bomba gibi düştü. Sosyal medya devinin projesine yatırım yapmak isteyen kurumsal devlerin bir kısmı, Bitcoin pozisyonlarından çıkmaya başladı. Bu da doğal olarak BTC’nin fiyatında zirveye ulaştıktan sonra görülen yorgunluk ile beraber bir düşüş ve düzeltme getirdi.

Yakın tarihlerde Tezos Foundation da önemli ortaklıklara imza atmaya başladı. Overstock’un tZERO menkul kıymet token platformu ile işbirliği yapan TezosCoin, 643 milyon dolarlık gayrimenkulü tokenleştirmeyi kabul etti. Bu durum dikkatleri XTZ’nin üzerine çekmeye yetti.

2019 Tezos Fiyatı Neden Yükseldi? Staking Nedir?

Bundan hemen sonra XTZ Tezos fiyatı için asıl yükseliş sağlayan en önemli unsurlardan birisi olan Proof-of-Stake altyapısı ve staking kendini göstermeye başladı. 2019 yılının sonlarına doğru popüler bir hal alan staking hizmeti, dev kripto para borsalarına büyük oranda Tezos XTZ coin sayesinde yayılabildi.

Staking temel olarak ilgili borsaya yatırılan PoS tabanlı coin’ler karşılığında borsadan farklı yüzdelerde getiri elde edilmesini sağlıyor. Borsa da bu ödeme karşılığında ilgili coin’in ağında hisselere (stake), yani oy hakkına sahip oluyor. Yani durum her iki taraf için de kazançlı hale geliyor.

Tezos

İlk olarak depolama birimi Coinbase Custody tarafından kurumsal yatırımcılara özel başlatılan Tezos staking hizmeti, daha sonra hızlı bir şekilde yayıldı. Devamında bireysel yatırımcılara sunulan hizmet, daha sonra doğrudan Coinbase kripto para borsası tarafından verilmeye başlandı. Devamında Binance, Kraken ve OKEx gibi dev borsalara sıçrayan Staking hizmeti, Tezos’un merdivenleri 3’er 3’er çıkmasını sağladı.

PoS Tabanlı Coin’ler Bitcoin’i Zorluyor

Messari Pro‘nun aktardığı bilgilere göre Tezos’un (XTZ) yanı sıra Cosmos (ATOM), VeChain (VET) ve NEO gibi PoS tabanlı diğer coin’ler de BTC karşısında kayda değer bir artış yakaladı. Son 3 aylık verilere baktığımızda VET’in %58 ile BTC’ye karşı en çok yükseliş yakalayan birinci, ATOM ile XTZ’nin sırasıyla %55 ve %48,4 ile ikinci ve üçüncü, NEO’nun ise %35 ile dördüncü kripto para olduğu görülüyor. Bu da önde gelen 4 PoS tabanlı coin’in BTC’ye karşı ortalama %49’luk bir artış yakaladığını gösteriyor.

Staking trendinin yayılmasının, Tezos ve diğer PoS tabanlı coin’lerin değerini daha da arttıracağı düşünülüyor.

CoinOtag‘dan Bitcoin haberleri, Coin Haberleri ve Coin Yorumları başlıklarını takip edebilir, ayrıca Instagram ve Twitter’dan da takip edebilirsiniz!

Bu Yazıya Tepki Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Coin Otağ ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!