Pazartesi, Ocak 25, 2021

200 Milyar Dolar Para Cezası: Mega Bankalar Yasadışı Faaliyetlerden Cezalar Aldı

 

En büyük ABD bankaları, son 20 yılda 395 büyük yasal davada yasa dışı faaliyetler nedeniyle yaklaşık 200 milyar dolar para cezası ve ceza aldı. Morgan Stanley ve Goldman Sachs’ı da kapsayan yeni bir rapora göre, listenin başında Bank of America yer alırken, onu JPMorgan, Citigroup ve Wells Fargo izliyor.

Büyük Bankaların 200 Milyar Dolarlık Cezası

Washington merkezli savunuculuk grubu Better Markets’a göre Bank of America, Citigroup, Goldman Sachs, JPMorgan Chase, Morgan Stanley ve Wells Fargo toplu olarak 195 milyar dolarlık ücret ve ceza aldı. 2000 yılından bu yana 395 büyük davanın ücretleri ve cezaları, devlet kurumları, yatırımcılar ve bankaların davranışlarından zarar gören tüketiciler arasında ödendi.

Financial Times, Better Markets CEO’su Dennis Kelleher’in Perşembe günü yaptığı açıklamada, “Finansal krizin kendisinden önceki davranışlarından daha büyük yasal eylemleri tetiklediğinden dolayı, bankaların davranışlarının kötüye gittiğini” tespit etti.

Rapor, 2000 ile mali kriz arasında 85 büyük yasal şikayette bulundu. 2008 ile 2012 arasındaki mali kriz sırasında 110 büyük vaka yaşandı. 2012 ile günümüz arasında bankalar aleyhine 204 dava açıldı.

Raporda, finansal suç bankalarının işlediği türler arasında kara para aklama, rüşvet, “İpoteğe dayalı menkul kıymetlerin satışında büyük dolandırıcılık”, kredi kartı ve çek hesabı suistimalleri ve haciz ve borç tahsilatı ihlalleri yer alıyor. Ayrıca, güvene dayalı görev ihlalleri, antitröst ihlalleri, piyasa manipülasyonu, saadet zincirlerine olanak sağlama ve seçim yasası ihlalleri de vardı.

RAPOR AÇIKLAMALARI

Kelleher, “Bunların hepsi büyük yasal işlemlerdir” dedi. “Bu, savcıların her küçük ihlali cezalandırdığı kaza sonrası ‘kırık camlar’ teorisi değil.” dedi ve Beter Markets CEO’su şunları da söyledi:

Daha yüksek standartlara sahip olsalardı, hepsi iflas ederdi çünkü suçlama gerçekten oldukça şok edici.

Bankaların geçmişte yaptıkları hataları tekrarladığını gösteren bu yıl ortaya çıkan bazı örneklere işaret etti. Finansal kurumlar genellikle çoğu durumda suçu kabul etmez veya reddetmezken, suçlu itirazları daha yaygın hale gelmiştir.

Ekim ayında, JPMorgan Chase, metaller ve Hazine piyasaları üzerindeki manipülasyon iddiaları nedeniyle 920 milyon $ para cezasına çarptırıldı. Raporda, şirketin “Bernard Madoff’un Ponzi planıyla bağlantılı kara para aklamayla mücadele başarısızlıklarını kabul ettikten sonra 2014 yılında ertelenmiş bir kovuşturma anlaşması imzaladığını ve 2015 yılında döviz piyasalarını manipüle etmekle suçlanan suçları kabul ettiğini” belirtti. Kelleher şunları söyledi:

JPMorgan’ın şimdi yıllarca süren korkunç suç eylemlerinden dolayı üç ayrı suçlamada suçunu kabul etmesi kesinlikle şok edici.

Son 20 yılda JPMorgan, 83 farklı vakada 40 milyar doları topladı, Bunlardan yaklaşık 10 milyar doları Bear Stearns ve Washington Mutual’daki kriz dönemi faaliyetleriyle ilgili, 2008’de başları beladayken satın aldı.

Bank of America, 86 yasal davada en yüksek ücret ve cezalar olan 91 milyar dolar ödedi ve bunların çoğu “Bank of America’nın 10 yıldan daha uzun bir süre önce şirket satın almasına neden olan ipotekle ilgili sorunlar” ile ilgili. Rapor, bankanın 40 milyar dolarlık para cezası ve cezalarının, bankanın 2008’de satın aldığı bir ipotek kredisi veren Countrywide ile bağlantılı olduğunu ve milyarlarcasının kriz sırasında satın aldığı aracı kurum olan Merrill Lynch ile bağlantılı olduğunu da ekliyor.

Ayrıca, Goldman Sachs kısa süre önce Malezya’nın 1MDB geliştirme fonundaki rolü için ödeme yaptı.

Bitcoin (BTC) fiyatı an itibariyle$ 33,220.00dolar seviyelerinde alıcı buluyor.

 • İlginizi Çekebilir | Kripto Para Fiyatları
 • En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Twitter sayfamıza katılın!

  Alican Çınarbaş
  Alican Çınarbaş, genç yaşta yöneldiği kripto para ve borsa dünyasında önemli isimlerle birlikte çalışıp, elde ettiği deneyimlerle Coin Otağ ekibine katıldı. Blog yazıları ile desteklerini esirgemeyen Alican Çınarbaş, Coin Otağ'ın sosyal medya ekibinde de rol alıyor.

  Güvenle Kripto Para Satın Al

  Hisseler
  StockSymbolPriceChart (24H)
  RTALB.IS₺26.64
  THYAO.IS₺12.91
  KCHOL.IS
  KOC HOLDING
  KCHOL.IS
  KCHOL.IS₺22.14
  ASELS.IS
  ASELSAN
  ASELS.IS
  ASELS.IS₺18.41