Perşembe, Ocak 21, 2021

19.12.2019 Dolar / TL Analizi

Dolar / TL Analizi ‘ne göre Mart ayında yurt içinde dolar talebinin rekor düzeye çıktı. Bununla birlikte kurda başlayan yükseliş TCMB’nin swap hamleleri ile bir miktar dizginlense de Mayıs ayı ortasına kadar devam etti. Yıl içinde en yüksek 6,2450 seviyesini gören kur, bu yükseliş sonrası da en düşük 5,4445 seviyesini gördü.

Mayıs sonrası kurda yaşanan hareketlerde ilk olarak 13-14 Haziran’da 5,93 üzerine atak yaşandı, ancak sınırlı kaldı. Ardından Ekim ayında ABD ve Türkiye arasındaki gerginliğin artması ve Barış Pınarı Harekatı ile jeopolitik risklerin de gündeme gelmesiyle kur 5,94 seviyesine yükseldi. Ekim ayındaki atak sonrasında 5,87-6,64 denge bölgesinde fiyatlanan kur, bugün 5,94 direncini test ederek son 2 ayın zirvesine çıktı.

ABD’nin hem Ermeni tasarısı hem de F35 gibi önemli konuları kapsayan yaptırım kararı iki ülke arasındaki tansiyonunu yeniden yükseltti ve Türkiye’nin de üsleri kapatması ile satışlar daha da hızlanabilir.

Dolar / TL Analizi ‘ne göre USD/TRY kurundaki yükselişi teknik olarak izlediğimizde 5,87 üzerinde 5,94 denemesi bugün yapıldı ve eğer günlük kapanışlar 5,87 üzerinde kalırsa ilk etapta 6,0 hedefli hareket devam edebilir. Kısa vadede 5,94-6,0 ve 6,09 dirençlerini izleyeceğiz (daha önceki yükselişte 6,0-6,04 aralığında kısmi bir gerileme yaşanmıştı, 6,09 öncesi burada bir soluklanma görülebilir).

dolar tl analizi

Dolar / TL Analizi ‘ne göre Yükseliş Devam Ediyor !

6,2450 sonrası 3 defa test edilen 5,94 direncinin bu hamlede de kırılamaması durumunda kurda yaşanacak geri çekilmelerde 5,78 desteğini izleyeceğiz ve orta vadede 5,78’in korunması yeniden alım ataklarına neden olabilir.

Haftanın üçüncü işlem gününde yurtiçinde zayıf ekonomik veri akışı devam ederken, ABD Senatosu’nun Ermeni tasarısını onaylamasının ardından ABD’nin Türkiye’ye yaptırım içeren savunma bütçesi senatoda kabul etmesi ile iki ülke arasındaki gerilimin kur üzerindeki etkileri izlenmeye devam edildi. Gün içerisinde küresel piyasaların, ABD Temsilciler Meclisi’nin gerçekleştireceği ABD Başkanı Donald Trump’ın azil oylamasına odaklandığı gözlenirken, gün sonunda artan politik gerilim ile birlikte kurun kazançlarını art arda dördüncü gününde de sürdürdüğü izlendi.

Teknik olarak incelediğimizde, Dolar’ın 5,91 seviyesinde belirleyici olmaya devam ettiği gözlendi. Gelebilecek alımlar ile birlikte kurdaki eğilimin yukarı yönlü hareketine devam etmesi durumunda 5,93, 5,95 ve 5,97 seviyeleri takip edilmesi gereken önemli direnç seviyeleridir. Gelebilecek olası satışlar ile kurdaki eğilimin aşağı yönlü hareketinde ise 5,89, 5,87 ve 5,85 destek seviyeleri takip edilebilir.

dolar tl analiz

Dolar / TL 5.90 üzerinde

USDTL kurunda yukarı yönlü eğilim sürüyor. Kur için yeni bir gelişme yok. Siyasi gelişmelerin yeniden ön planda olması kuru da rahatsız ediyor. Dolayısıyla 5.90 seviyesinin üzerini konuşuyoruz. Bugün için yurtiçinde açıklanacak önemli bir gündem yok. Ancak Türkiye ve ABD arasındaki ikili ilişkiler yakından takip edilecek. Olası söylemler TL varlıklar üzerinde hareketlilik yaratabilir.

Teknik Analiz: USDTL kurunda izlediğimiz 5.90 direnci destek konumunda takip ediliyor. Kur bu seviyenin üzerinde kaldığı sürece 5.95 seviyesine doğru tepkisini vermek isteyebilir. Geri çekilmelerde ise 5.90 altındaki kapanışlar önemli. Ancak kısa vadede çok ciddi bir düşüş izlenmeyebilir.

Destekler: 5.90 / 5.87
Dirençler: 5.95 / 5.98

Bu raporda yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti SPK tarafından yayımlanan tebliğ çerçevesinde, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak bir sözleşme çerçevesinde sunulur. Burada ulaşılan sonuçlar, tercih edilen hesaplama yöntemi ve veya yorum tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi sağlıklı sonuçlar doğurmayabilir. Ayrıca burada yer alan bilgiler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir.

haber.coinotag.com‘dan bitcoin haberlerini Instagram ve Twitter’dan da takip edebilirsiniz!

 • İlginizi Çekebilir | Kripto Para Fiyatları
 • En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Twitter sayfamıza katılın!

  Görkem Ilık
  Görkem Ilık, İstanbul Ticaret Üniversitesi'nde Bankacılık ve Finans okurken, kripto para ve piyasalara olan yönelimini keşfediyor.Sektörel yazılar ile coinotag.com'a destek olurken, Görkem Ilık bir yandan yatırım ve trade yaparak sektörde emin adımlarla ilerliyor.

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz

  Güvenle Kripto Para Satın Al

  Hisseler
  StockSymbolPriceChart (24H)
  RTALB.IS₺27.72
  THYAO.IS₺13.26
  KCHOL.IS
  KOC HOLDING
  KCHOL.IS
  KCHOL.IS₺22.66
  ASELS.IS
  ASELSAN
  ASELS.IS
  ASELS.IS₺18.19