Cumartesi, Ocak 23, 2021

10 Maddede Kripto Paralar

10 Maddede Kripto Paralar – Son zamanların ekonomi trendi olan kripto paralar hakkında A’dan Z’ye bilmeniz gerekenleri derledik.

2017 senesinde kazandığı değer artışı ile ekonomi piyasalarında ezberleri bozan ve yeni bir alan haline gelen kripto paralar, son dönemlerde hızlı şekilde zengin olmak isteyenlerin de hayali oldu. Dolayısıyla kripto paralarla ilgili sorulan soruların sayısı da arttı. Kripto paralar hakkında A’dan Z’ye tüm bilmeniz gerekenler:

KRİPTO PARALAR
KRİPTO PARALAR

Kripto Para Ne Demek?

Crypto (İng.) ve currency (para birimi) sözcüklerinin bir araya gelmesiyle oluşturulan bu terim, şifrelenmiş para demek. Bu paraların üretildiği ya da denetlendiği merkezi bir kurum yok ve paralar internet üzerinden üretiliyor. Dijital ortamda şifrelenen ve kodlanan paralar, blockchain yöntemiyle kayıt altında bulunuyor.

Ne Kadar ve Nasıl Üretiliyor?

Kripto paraların üretim miktarını belirleyen mekanizma tüketici. Arz ve talep dengesine göre üretilen bu paralar dijital ortamdan alınıp satılıyor. İlk olarak 2008 senesinde üretime başlanan bu paralar, yazılımların şifrelenen algoritmaları üzerinden üretiliyor. Üretilen paralar elektronik cüzdanlarda depolanıyor.

İşlemler Nasıl Kaydediliyor?

Bu para birimini yöneten yazılımların başında blockchain geliyor. Blok zincir anlamına gelen bu yazılım, kripto paraların üretilmesi, satılması ve işletilmesi gibi pek çok temel işlemlerini yerine getiriyor. Anonim olarak alınan ve satılan paraların, network güvenliği de yine bu bloklama sistemi tarafından sağlanıyor.

Kimler Kripto Para Üretebilir?

Teorik olarak herkesin bilgisayar üzerinden herkesin kripto para üretebileceği söylenebilir ancak “mining” adı verilen “madencilik” tekniğini çok hızlı uygulamak gerekiyor. Bu paraların üretim mekanizması yoğun olarak Çinli şirketlerin elinde. Bu şirketlerin elindeki yazılımlar, bireysel olarak yapılamayacak şekilde fazla ve hızlı mining yapıyor. Kişisel üretim yerine hazır olanı almak daha çok tercih ediliyor.

KRİPTO PARALAR
KRİPTO PARALAR

Kripto Paralar Nerede Saklanır?

Blockchain ağında saklanan paralar, kişisel dijital cüzdanlar üzerinden kontrol edilebiliyor. Cüzdan bilgileri public key adı verilen ağa yazılıyor. Güvenilir bir şekilde paralarınızı saklamak istiyorsanız özel anahtar bilgilerinizi saklamanız, kimseyle paylaşmamanız ve paranızı güvenilir kaynaklardan temin etmeniz gerekiyor.

Fiziksel Karşılığı Var Mı?

Kripto paraların bir madeni ya da banknot gibi somut kullanımı mümkün değil. Ancak bu paranın euro veya dolar gibi para birimi karşılığı var ve kripto paranızı istediğiniz zaman bozdurabiliyorsunuz.

KRİPTO PARALAR
10 Maddede Kripto Paralar

Kaç Adet Kripto Para Birimi Var?

Neredeyse her gün yeni kripto para birimleri çıkıyor. Bitcoin, Ethereum, Ripple, Litecoin gibi markaların yanı sıra 1500’den fazla kripto para birimi bulunuyor.

Ne Kadar Güvenilir?

Kripto para birimi sağlam bir güvenlik duvarına sahip olsa da anonim özelliği ve insan faktörü nedeniyle bazı hatalar meydana gelebiliyor.

Kripto Paralar Yasal mı Yasa Dışı Mı?

Kripto paralar bazı ülkeler tarafından yasaklansa da ABD, Çin, Japonya gibi ülkelerde kullanımı serbest. Fakat kara para aklama ve yasa dışı transfer gibi durumlar nedeniyle yasa dışı olarak da kullanılabiliyor.

KRİPTO PARALAR
KRİPTO PARALAR

Kripto Paralar ‘ın Alım Değeri Ne Kadar?

Kripto paraların değeri farklı unsurlara bağlı olarak hızlı değişimlere uğrayabiliyor. Şu anda (07.12.2019 13.00) Bitcoin/TL değeri 43.439,97 Türk Lirasıdır.

Güvenle Bitcoin satın almak için tıkla!

CoinOtag‘dan Bitcoin haberleri, Coin Haberleri ve Coin Yorumları başlıklarını takip edebilir, ayrıca Instagram ve Twitter’dan da takip edebilirsiniz!

 • İlginizi Çekebilir | Kripto Para Fiyatları
 • En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Twitter sayfamıza katılın!

  Görkem Ilık
  Görkem Ilık, İstanbul Ticaret Üniversitesi'nde Bankacılık ve Finans okurken, kripto para ve piyasalara olan yönelimini keşfediyor.Sektörel yazılar ile coinotag.com'a destek olurken, Görkem Ilık bir yandan yatırım ve trade yaparak sektörde emin adımlarla ilerliyor.

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz

  Güvenle Kripto Para Satın Al

  Hisseler
  StockSymbolPriceChart (24H)
  RTALB.IS₺26.00
  THYAO.IS₺12.89
  KCHOL.IS
  KOC HOLDING
  KCHOL.IS
  KCHOL.IS₺22.02
  ASELS.IS
  ASELSAN
  ASELS.IS
  ASELS.IS₺18.39